1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. KİMLE KONUŞACAĞIZ?
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

KİMLE KONUŞACAĞIZ?

A+A-

Rize’de görev yapan Gazeteciler olarak Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ile görüşemiyoruz. Bu sıkıntımızdan dolayı hem kendim hem de diğer gazeteciler, Ajansların temsilcileri ve televizyoncu arkadaşlarım adına bu yazıyı yazma zorunluluğu hissettim.

Sayın Valim, bu benim şahsımın şikâyeti değil. Zaten kendi sorunumla ilgili bir konu da değil. Rize basını adına şikâyetimdir.

Rize basını Rize’nin başta eğitim ve sağlık olmak üzere her alandaki sorunlarını çözmek için bugüne kadar yetkilerle birebir görüşerek, görüşlerini alarak onların önderliğinde birçok soruna çözüm getirmiştir. Getirmeye devam etmek için de görevinin başındadır.

Günümüz hem demokratik anlamda hem de sosyal ilişkiler anlamında yüz yüze görüşme, sorunları birlikte çözebilme günüdür. Rize basını olarak bizim bir dileğimiz var. Sayın Hacımüftüoğlu; Valiliğin kapılarını aşarak sizinle bir türlü görüşemiyoruz. Benim ve arkadaşlarımın randevu talepleri geri çevriliyor.

Kısaca size bir türlü ulaşamıyoruz. Elbette yoğun işleriniz var. Rize’de göreve başladığınız ilk günden itibaren çalışıyorsunuz. İlçeleri, köyleri dolaşıyorsunuz. İşlerinizin yoğunluğunu biliyoruz. Ancak, basın olarak bir türlü size ulaşamıyoruz. Oysa Rize’nin halledilmesi gereken, çözülmesi gereken kamuoyunun bilgilenmesi gereken konularda bizim sizin görüşlerinize ve neler yapılması gerektiğine şiddetle ihtiyacımız var. Örneğin size şunları yüz yüze sormak isterdim:

Rize’nin şu an da çok ciddi bir eğitim sıkıntısı var. Siz Rize’de göreve başladığınızda önceliğin eğitimde olacağını ve eğitim sorununu çözeceğinizi söylemiştiniz. Ancak bugün eğitim tabiri caizse dibe vurdu. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Yükseköğretime Geçiş Sınavı YGS’de başarısız olduk. Rize’deki okullar fiziki yönden en iyi düzeyde. Rize’nin her yerinde hem akademik hem de mesleki olarak her okul var. Öğretmen açığı da yok. Ama kalite çok yetersiz. Böylesine okullara sahip olan bir şehirde YGS tam bir hayal kırıklığı oldu. Her geçen yıl kötüye gidiyor. Bu durumun düzelmesi için nasıl hesap sorulacak, neler yapılacak?

Gazeteciler olarak başta eğitimdeki bu başarısızlık olmak üzere sorunları, sıkıntıları kimle konuşacağız? Kamuoyunu nasıl bilgilendireceğiz? İş sadece eğitim ile de bitmiyor. Sağlık, turizm ve diğer alanlarda konuşulması gerekenler var. Ancak gazeteciler olarak size hiçbir şey soramıyoruz. Rize şehrinin sorunlarını kimle konuşacağız? Elbette benim şahsım önemli değil. Sorunların yansıtılması ve kamuoyunu bilgilendirmek için gazeteci kimle konuşacak?

Sayın Valim şuanda ülkede demokratik açılım var ve sorunların görüşülmesi gerek. Size her konuda en iyi yardımı verecek olan ve her zaman yanınızda yer alacak olan basına kapıların açık olması lazım. Basına kapıları açmayacaksınız da kime açacaksınız?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
12 Yorum