1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. KİMSE KİMSEYİ UNUTMAYACAK
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

KİMSE KİMSEYİ UNUTMAYACAK

A+A-


Sondan başlayıp başa doğru gidelim. Süper ligin son haftasında Alanya’yı yenmesine rağmen komşu şehrin takımı Trabzonspor’un Bursaspor’a mağlup olmasıyla düşen takım Çaykur Rizespor oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketinin takımı Rizespor TFF 1. Lig’e düştü. Bu düşüşün bir değil birçok nedeni var. Nedenlerin başında ve insanın canını en fazla acıtan Trabzonspor’un sahasında Önce Kayserispor’a 3-2, ardından da Bursaspor’a öne geçmesine rağmen 2-1 yenilmesi geliyor.

Trabzon’da bazı taraftar gurupları Bursaspor lehine tavır takındı. Bunu da net bir şekilde ortaya koydular.

Derin bir şeyler devreye girdi ve bu derinlik içinde Ersun Yanal ve futbolcular da derin oldu. Alanyaspor’un Rize’de gösterdiği haysiyetli mücadelenin 10’da birini Ersun Yanal ve Trabzonspor’da göremedik.

Alanyaspor çatır çatır çatır top oynadı, Trabzonspor ve Ersun Yanal çok rahattı. Kafasında başlamadan bitirmiş maçı. Üstelik öne geçmesine rağmen. Dünya çağdaş futbol anlayışında böyle bir şey yok. 

Trabzon ve Rize aynı coğrafyada aynı kaderi paylaşan iki kardeş vilayet. Birbirini etkileyen birbirinden etkilenen iç içe geçmiş kentler. Durum böyleyken bölgenin merkezi konumunda olan Trabzon, Rize’nin bu hassasiyetini görmedi. Ya da görmezlikten geldi.

Ersun Yanal bir gün gelir başka limana yelken açarak Trabzon’dan gider.  Ancak Bursaspor maçında 9 dakikada yediği iki golü kime anlatacak? 84. dakikada yaptığı tek oyuncu değişikliğini kimin külahına anlatacak. Yanal gibi Muharrem Usta da bir gün gider ama ikisi de arkalarında Trabzon’un kucağına kavgası yıllarca sürecek unutulmayacak bir tablo bırakmış oldular. 

Rize ile Trabzon şehri arasında düşmanlık tohumu ekildi. Bu tohumları ekenler ve hala ekmeye çalışanlar kimse bunlara mutlaka bir fatura çıkarılmalı. Bu işin telafisi yok.

Rizespor-Trabzonspor birlikteliği ve kardeşliği için en fazla mücadele veren gazetecilerden biriyim. Ancak ipler çok gerildi. Futbol iki şehri karşı karşıya getirdi. Nefret tohumları ekildi. Oysa Kimse Trabzonspor’dan olmayacak bir şey beklemiyordu. Gücünün yetmeyeceğini gerçekleştir demiyor. Çık ve Trabzonspor gibi oynayın. Ama oynamadı. İstenen ve beklenen şey olmadı. Üstelik 36 yıl önce de aynısı olmuştu. 1980-81 sezonu. Trabzonspor 39 puanla şampiyon olmuştu. Son haftada deplasmanda Adanademirspor’a ilk yarısını 2-1 galip bitirdiği maçı 3-2 kaybetmişti. Şenol Güneş ilk yarı sonunda oyundan çıkartılmıştı. Rizespor da Boluspor’u 3-0 mağlup etmesine rağmen averajla küme düşmüştü. 

Unutulmuyor işte. Hiçbir şey kaç yıl geçerse geçsin unutulmuyor. 3 Temmuz 2011 de unutulmayacak. 3 Haziran 2017 de unutulmayacak.  Trabzonspor’un 50 yılında yapacakları da unutulmayacak. Rizespor’da Başkan Metin Kalkavan da unutulmayacak, hala gitmeyen Hikmet Karaman da unutulmayacak. Evet, Rize ve Trabzon hattında 2017 yılı unutulmayacak ama bir gerçek te var ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketinin takımı Çaykur Rizespor küme düştü.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız