1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kış aylarında yüz felci uyarısı
Kış aylarında yüz felci uyarısı

Kış aylarında yüz felci uyarısı

Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Çapar, yüz felci riskine karşı özellikle erkekleri uyardı.

A+A-

Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Çapar, yüz felci riskine karşı erkekleri, soğuk kış günlerinde tıraş olduktan hemen sonra bulundukları ortamdan çıkmamaları konusunda uyardı.
Yüz felcinin, yüzdeki adaleleri çalıştıran sinirlerin geçici ya da kalıcı olarak hasarlanmasıyla ortaya çıktığını kaydeden Dr. Çapar, bilhassa soğuk kış günlerinde bu konuda daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Soğuk ve rüzgarın yüz felcini tetiklediğine dikkat çeken Dr. Çapar, bu tür havalarda dışarı çıkılırken atkı, kaşkol veya şapkayla yüz ve başın korunmasının önemine işaret etti. Seyir halindeyken otomobil camlarının açılmasının da oluşacak rüzgar nedeniyle yüz felcine yol açabileceğini belirten Dr. Çapar, erkekleri de tıraş olduktan hemen sonra soğuk ortamlara çıkmamaları konusunda uyardı. Tıraş olduktan sonra yüzün ılık suyla yıkanmasını ve en az 15 dakika bulunulan ortamdan çıkılmamasını tavsiye eden Dr. Çapar, yüz felcinde erken tedavinin önemini vurgulayarak yüz felci geçiren hastaların erkenden hastaneye başvurmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız