1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. KİŞİLİK ÖLÇME KRİTERLERİ
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KİŞİLİK ÖLÇME KRİTERLERİ

A+A-

“Bana arkadaşını söyle senin kim olduğunu söyleyeyim” sözünü hepiniz duymuşsunuz. Bence günümüzde bu söz yetersiz kalmaktadır. Çünkü teknoloji ilerlemiş, elektronik cihazlar almış başını gidiyor ve sanal iletişim, arkadaşlık ve ilişkiler ayyuka çıkmış durumda.
Günümüzde kişilik ölçme kriterleri daha değişik ve kapsamlı duruma gelmiştir. Bunu sıralamak istersek şunları paylaşabilirim:
“Bana ne okuduğunu söyle senin kültürünü söyleyeyim.” Ya da; ”Bana ne okuduğunu, neden zevk aldığını, evinde kütüphaneden öte kitap bulunup bulunmadığını söyle senin kültür dereceni ortaya çıkarayım.”
“Bana interneti ne amaçla kullandığını, kiminle neyi chetleştiğini söyle senin karakterini, kişilik özelliklerini söyleyeyim”.
Aslında tüm bunlara da gerek yok. Kişi; oturuşu, yürüyüşü, en çok meşgul olduğu işi ve hatta gülüşü ile kendini ele verir. Neye nasıl güldüğü ile kişinin ruhsal yapısı ortaya çıkar. Daha ileriye gidersek dinlediği müzik ve türü, oynadığı oyun ve ne ile zaman geçirdiği ile de anlaşılır.
Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Komşularımızın hiçbiri ile iyi ilişkilerimiz yok. Etraf kan gölü. İçte her gün al bayrağa sarılı gelen şehitlere duyulan figan, dışta ha girdik ha girmeye ramak kalmış bir bataklık. Ruhsal yapımızı allak bullak etmiş.
Benim ülkemin bazı insanları bakın ne ile meşgul oluyor;
Sanal ortamda ilginç istek ve oyunlar, TV’ler de desti izdivaç, yemek programları, uyutucu diziler, televole kültürü.
Hayatında bir kitabı okuyup bitirmemiş, eline bir gazete dergi almamış, varsa-yoksa spor ve fotomaç ile at yarışları gazetesinden başka yazılı basını tanımamış, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş kuru kalabalık, anlamsız insan topluluğu.
Bunlar; akli bilimlerden çok nakli bilimlere önem verirler. Beyinlerinden çok işkembelerini doldururlar.
“Bir insanın kendine yaptığı kötülüğü elli kişi bir araya gelse yapamaz “diye bir söz var. Böyle gidersek korkarım bu cümleyi haklı çıkarırız.
“MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKMAK”
Yukarda ki cümle ile Atatürk bize hedef göstermiş. Ancak yön belirtmemiştir. Medeniyet nerede ise onun üzerine çıkın demiştir. Bunu bu gün Batı-Doğu diye saptırmanın hiçbir faydası yoktur.
Aslında insanlık tarihi doğuda başladı uygarlık batıda filizlendi.Orta Asya,Uzak Doğu ve kayıp kıta Mü batı uygarlığını sömürülerek geliştirmiştir.Batı uygarlığı Doğuyu ve Güneyi daima sömürmüştür. İhtiyacını karşılamak için keşifler yapmış yeni şeyler icat etmiştir. Bunu da müsrif bir şekilde harcayıp yok etmiştir.Uygarlaşırken elindekileri horca kullanıp bitirmiştir. Muhtaç olduğunda devamlı doğuya ve güneye saldırmış. Tarihten beri süre gelen din savaşları,Haçlı seferler, büyük dünya paylaşım savaşlarını bir düşünün. Bu savaşların sebep ve sonuçlarını bir inceleyin. Hepsinde ortak bir amaç güdülmemiş midir?
Tarih tekerrürden ibarettir derler.Günümüzde AB ekonomik kriz yaşıyor. ABD kendi dışındaki sömürgeleri ile ayakta durmaya çalışıyor. Orta doğu,yakın doğu Kuzey Avrupa bu gün kan gölüne dönmüştür.
Batı  yine mi ihtiyaç duymuştur?
Yine mi tarih tekerrür edecek?
Bizim için tek hedef ve kurtuluş;”Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmaktır.”Yeter ki nerede olduğunu bilelim.
ATATÜRK’ÇÜLÜK
Atatürkçülük; jakobenlik,tiranlık,marjinallik değildir.Atatürkçülük statükoculuk hiç değildir.Atatürk ilkelerinden inkılapçılık bir anlamda sürekli devrim demektir. Hatta özüne dokumadan Atatürk’ü bile aşmak demektir.Hatta bir sözünde” beni bile aşın” demiştir. Atatürk’ü aşmak demek onun devrimlerini geliştirmek,çağın ihtiyaç ve gereklerine uygun yeni anlam katmak demektir.Günün dünya konjoktorünün dışında kalmayarak geliştirmek demektir. Muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak,devrimleri sürekli kılmaktır.”Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır.Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır”.İki M .Kemal vardır; biri ben etten topraktan fanı M .Kemal diğeri de sizlerin içindeki M. Kemal”.T.C.İçimizde ki Mustafa Kemal’lerle yaşayacaktır. Fikir M .Kemaller,Ülkü M. Kemaller’le.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum