1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Kivi taban fiyatına tepki
Kivi taban fiyatına tepki

Kivi taban fiyatına tepki

Pazar Tarımsal Kooperatifi Rize'de açıklanan kivi fiyatına tepki göstererek üreticiye bu fiyatların üzerinde para vereceğini açıkladı.

A+A-

Naci GÜVEN - Pazar 53/8 Tarımsal Kooperatifinde toplantı yapan Kivi Üreticileri, 30 Ekim tarihinde Rize Ziraat Odası'nda yapılan ve Rize Vali Yardımcısı Ahmet Altıntaş, Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, Tarım İl Müdür Yardımcısı Ali Kaçıran ile Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç ve kivi kooperatiflerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda yapılan kivi taban fiyatı açıklamasına tepki gösterdiler. Kivinin henüz dalında şekerlenmeden fiyat açıklanmasının yanlışlığına dikkat çeken Pazar 53/8 Tarımsal Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Memoğlu, üreticinin menfaatlerine zarar getiren bu toplantıda verilen taban fiyatın bile yanlış olduğunu belirterek, “Üreticilerin de tüccarların da kafası karıştı. O gün 1 YTL ile 1 YTL 60 YKr fiyat açıklaması yapıldı. Biz ise bugün üreticimize 1.8 YKr fiyat açıklıyoruz. Kivide fiyat aralığı oluşturmak kadar yanlış bir politika olamaz. Biz son günü bekledik ve tüccarlara teklif verdik. Bir çok tüccarın ne yazık ki Rize’deki toplantıda açıklanan fiyatı baz aldığını üzülerek gördük. Ancak biz gerekli görüşmeleri yaparak sürekli çalıştığımız firmayla üreticimizin alın terine yakışan fiyatı her şeye rağmen almayı başardık.” Dedi.


Memoğlu, Kivi’nin şekerlenmeden hasat edilmesinin büyük yanlış olduğunu belirterek, “Artık Rize’de kivi yeşil altın olarak çaydan sonra en önemli ekonomik değer olarak ortaya çıkmaktadır. Bütün çay üreticilerinin mutlaka en az 2 dekar alanda kivi üretimi yapma zorunluluğu vardır. Bu bilinci oturtmak zorundayız. Çünkü ülkemizdeki 40 bin ton olan kivi tüketiminde üçte birlik payı biz karşılıyoruz. Bu oranın yüzde yüz olması için teşvik gerekiyor. Ancak Rize her konuda olduğu gibi bu meselede de üvey evlat durumuna düşürülmüştür. Devletimiz Yalova’da üreticilere her türlü teşvik ve desteği sağlarken biz Rize’de kendi imkânlarımızla çalışma yapıyoruz. Rize kivisinin yurt ve dünya piyasasında söz sahibi olabilmesi için üretimin mutlaka artırılması gerekiyor.” Dedi.


Memoğlu, üreticileri kesinlikle ürünün toplanması konusunda acele etmemesini de isteyerek, tüm üreticilerin mahsulünü alacaklarını ve ödemelerin de kooperatif garantisinde ödeneceğini söyledi. Kivi üretiminin kayıt altına alınarak cüzdan verileceğini de kaydeden Memoğlu, amaçlarının sektöre kalite getirerek organik kivi üretimini de gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Kooperatiften yapılan açıklamaya göre 90 gram üzeri kiviye 1,8 YKr, 60 ile 90 gram arası ürüne 1,2 YKr, 40 ile 60 gram arası ürüne de 50 YKr fiyat verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız