1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Kivinin taban fiyatı 1YTL
Kivinin taban fiyatı 1YTL

Kivinin taban fiyatı 1YTL

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, sezonun kivi taban fiyatlarının 1 YTL ile 1 YTL 60 YKr arasında olacağını açıkladı.

A+A-

Rize Ziraat Odası'nda bugün gerçekleştirilen Kivi Toplantısı'nda sezonun kivi taban fiyatları belirlendi.
Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, sezonun kivi taban fiyatlarının 1 YTL ile 1 YTL 60 YKr arasında olacağını açıkladı. Rize Ziraat Odası'nda yapılan toplantıya Rize Vali Yardımcısı Ahmet Altıntaş, Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, Tarım İl Müdür Yardımcısı Ali Kaçıran, Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç ve kivi kooperatifleri katıldı.
Rize Vali Yardımcısı Ahmet Altıntaş, kivinin bölge ekonomisi için önemine değinerek, "Alternatif ürün olmakla birlikte ülkemizde her yıl 40 bin ton kivi tüketimi yapılmaktadır. Kivi üretimi ise 10 bin ton civarındadır. Bu da gösteriyor ki üretimimizi arttırmamız gerekiyor" dedi.
Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce ise yılda ortalama 10 bin fidan dağıtımı yaparak kivi üretimine destek olduklarını ifade ederek, depolarını kullanıma açarak kivi üretimi için her türlü desteği vereceklerini bildirdi. Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç ise yaptığı konuşmada, "Kivi şeker oranı bakımından yeterli olgunluğa ulaştığı zaman hasat edilmesi gerekir. Ülkemizde 40 bin ton kivi tüketilmektedir. Üretimimiz bunun 4'te 1'i oranındadır. Üretim tüketim dengesini yakalamamız gerekmektedir. Yapılan görüşmelerin ardından 80 gram üzeri kivinin kilogram taban fiyatı 1 YTL 60 YKr, 80 gram kivinin kilogram taban fiyatı ise 1 YTL olarak belirlendi" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız