1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kokulu ürünlere dikkat.
Kokulu ürünlere dikkat.

Kokulu ürünlere dikkat.

Çocuğunuzun çantasında ve evinizin kilerinde bomba var.

A+A-

Yeşilay Gebze Şubesi Başkan Yardımcısı Bilal Başkonuş kokulu kırtasiye ve inşaat malzemeleri hakkında bilinçli olmamız gerektiğini söyledi. Başkonuş bilinçsiz satın alınan ve kullanılan kırtasiye ve inşaat malzemelerinin çocuğun hayatında yaptığı olumsuz etkiyi adeta bir bombaya benzetti. Ayrıca Uyuşturucu maddeler konusunda çocuklarımızın ve halkımızın fazla bilgisi olmadığını ve bunun neticesinin de kendilerini veya çocuklarını bir anda bağımlılığın pençesinde bulabilme ihtimallerinin olduğuna değindi.

Başkonuş "uyuşturucu maddeleri az buçuk hepimiz biliyoruz ama bir de günlük yaşamda sürekli kullandıklarımız var bu maddelerde çok da masum değiller bu maddeleri evlerimizde bulundurmamalıyız. Son yıllarda "Volatile Solvents" veya "İnhalants" olarak ifade edilen benzin, çeşitli yapıştırıcılar, daktilo silici, tiner, butan, naftalin, azot oksit vb. uçucu maddeleri işimizin gereği kullanmamız gerekebilir. Bu maddeleri kullanırken havadar bir yerde kullanmalı ve işimiz bitince de hemen kapaklarını kapatıp depolara kaldırmamız gerekir.

Bu maddelerin solunum yoluyla (koklama ve nefesle içe çekme) kısa süreli kullanılması halinde muhakeme yeteneğinin azalması, koordinasyon bozukluğu, öksürük, burun ve gözlerde tahriş, kalp atışında artış ve düzensizlik, solunum bozukluğu, boğulma ve sarhoşluk halleri,

* Uzun süreli kullanıldığında ise kilo kaybı, ruhsal çöküntü, paranoya, hafıza zayıflığı, beyin, karaciğer ve böbreklerde ciddi hasarlara yol açtığı, gösterdikleri yan etkiler ve ani koklamalardan doğan ölümlere neden olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca sağlığa zararlı kimyasal maddelerle üretilen kırtasiye malzemelerinin kullanılmaması da gereklidir. Öğretmen ve öğrencilerimizin sağlıklarının korunması ve çocuklarda daha sonra madde bağımlılığına dönüşebilecek koklama alışkanlığının önlenmesi, amacıyla bütün eğitim kurumlarında; İçinde çözücü olarak etilasetat bulunan beyaz tahta kalemlerinin kullanılmaması gerekmektedir.

Özellikle üzerinde yabancı dilde yazı bulunan ithal kalemleri (Board Marker) alırken içinde bu tür uçucu maddelerin bulunup bulunmadığına dikkat edilmesi, çözücüsü alkol olanların tercih edilmesi, Organik sovenlerle (Toluen vb.) yapılan kırtasiye tipi yapıştırıcıların marka veremiyoruz ama bunları biliriz kullanılmaması gerekir, Bunun yerine su vasatta üretilen yapıştırıcıların kullanılması, yerinde olur.

Bu belirtilen malzemelerden başka, öğrencilerin okul içinde ve dışında kokulu silgi, kokulu kalemler vb. kırtasiye malzemelerini kullanmamaları konusunda öğretmenlerin ve velilerin bilinçli olması gerekir.

Değerli veli, öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımız. Bağımlılık konusunda çok duyarlı olmamız gerekir Çocuklarımızı her türlü tehlikeden uzak aklı selim insanlar olarak yetiştirmek bizim en büyük sermayemiz olacaktır. Bu nedenle bağımlılığın her türlüsüne çok dikkat etmeliyiz. " Dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız