1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. Kooperatif seçimini kim kazandı, kim kazanamadı?
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Kooperatif seçimini kim kazandı, kim kazanamadı?

A+A-

Hafta sonu heyecanlı bir seçim yaşadık. İlçenin en büyük sivil toplum örgütü olan 53/8 Sayılı Pazar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olağan kongresini yapmış, yeni yönetimini belirlemiştir. Seçimde kazananı da olur, kaybedeni de.

 Peki, burada kim kazandı, kim kazanamadı? Gelin bunu irdeleyelim.

Kim kazandı?

Dokuz bini aşkın bir ortaklığın dörtte birine yakın bir üyenin seçime iştirak edip; “Ben varım. Buradayım. Kooperatifime sahibim. Beni yöneteceklerini belirler veya değiştiririm.” dercesine ilgi göstermesi, olgunlukla, taşkınlık yapmayan seçimli kurultaya katılanlar kazandı. Kooperatifin genel kuruluna katılan üyelerin o gün oluşturduğu, yarattığı olumlu ve barışçı anlayış kazandı.

Bu kadar kalabalık bir kitleyi herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeden başarı ile yöneten divan başkanı ve diğer üyeleri kazandı.

Pazar, Hemşin ve Çamlıhemşin çay üreticileri kazandı. Böyle bir kooperatiflerinin varlığı onların da çıkarınadır.

Her iki aday kazandı. Kazanan az farkla elde ettiği sonuçlarla şimdiye kadar gelen süreçte nerede hatalı olduğu, oylarının neden eksildiğinin muhasebesini yapacak; kazanamayan az farkla kaybettiği, sonuca çok yanaştığı için üyelerinin aslında onu da bu yönetime layık gördüğünü, bekleyip gelecekte vize verebileceğini sezdirmiş oldu. Yeni yönetimin karşısında güçlü bir muhalefet demek istemiyorum, tüm iş ve işlemlerini, icraatlarını yakından takıp edecek, denetleyecek bir gurup var artık diyorum. Kazanan şımarmayacak kazanamayan fazla üzülmeyecek.

Her iki adayın sosyal demokrat dünya görüşü, dürüst kişilik anlayışı kazandı. Öğretmen kökenli iki adayın kendilerine yakışır bir şekilde demokratik bir yarışla, olgunluk içinde olmaları kötü ve art düşüncedekilerin beklentilerini boşa çıkarmış oldu.

Kim kazanamadı?

Her iki gurubun birbirleri ile kıyasıya rekabet edeceği, birbirlerine hakaret edip dalaşacağı beklentisi içinde olan kötü niyetli anlayış kazanamadı.

Arada tuzak kurup sinen ve kötü sonuçları uman fitne-fücur kazanamadı.

Genel kurul güvenliğini, “kendi üyelerince sağlanması” anlayışı kazanamadı. Bir mangadan fazla jandarma ve bir o kadar diğer kolluk kuvvetlerine trafik sorunları dışında ihtiyaç duyulması şık olmadı.

Genel kurula gitmeyen üyeler kazanamadı. Onlar üyeliğin gereğini iki-üç yılda bir olan kurultaylara katılarak dahi yapmadıkları tescillenmiş oldu. Kooperatifine sahip çıkmamış, en doğal hakları, seçme-seçilme haklarını kullanmamış oldu.

Öneriler:

Kazanan bundan sonraki icraatını gerçekleştirirken artık biraz daha fazla düşünüp karar verecek. Gemi su alıyor(bir önceki seçimde aldığı oyu alamadığından) henüz batmamış olduğunun (buna rağmen yine kazandığından) farkına varacak.

Bu kadar çok üyeli ortaklığı yönetmenin sorumluluğu ve güçlüğü elbette ki vardır. Milyarlar belki trilyonların döndüğü bu kurumun idaresinin sonunda verilecek hesap önemlidir. Bundan dolayı herkesten, kendisine karşı olan gruptan bile yararlanılmalı, güvendiği kişilerden bir danışma kurulu oluşturulmalıdır. Kooperatifin amaçları dışına çıkmaması için bundan böyle çok daha titiz davranılmalı…

Kooperatif çalışanları, üyeleri ve kendisine oy verenle vermeyenler kucaklanmalı. İşbirliği içinde yönetim sürdürülmelidir.

Hangi bölgelerden katılımın olmadığı ya da az olduğu, bunun nedenleri üzerinde kritik yapılarak seçim öncesi her iki adayın vaat ettikleri ile o bölge üreticilerinin beklentileri üzerinde durulmalıdır. Beklentilere cevap verilmelidir.

Kurultaya katılan tüm üyeleri, demokratik bir ortamda başarılı seçimli genel kurul toplantısını yönettikleri için divan başkanı Niyazı Seferoğlu ve divanın diğer üyelerini ve yönetime aday Yaşar Karahan (küçümsenmeyecek bir oy aldığı için) ile Adnan Akkaya’yı (yeniden kazandığı için) kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.