1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Körler nasıl film izler? VİDEO
Körler nasıl film izler?  VİDEO

Körler nasıl film izler? VİDEO

Görme engelli bir insan, vizyondaki filmi sinemada izlemeye kalkarsa ne olur? İZLEYİN

A+A-

Engelsiz Erişim Grubu, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi Engelliler Komisyonu'nun ortak çalışmaları ile Türkiye'de bir ilk gerçekleştirildi.
Sesli betimleme adı verilen yöntemle, bir filmde konuşmanın olmadığı sahnelerde, görme engelliler için mekan, kişiler ve sessiz gelişen olaylar betimlenerek anlatılıyor. Böylece filmi seyreden görme engelli kişi, filmi görüyormuş gibi seyretmiş oluyor.
Görme engelli bu insanlar, belki de ilk kez bir filmi anlayarak seyretmenin mutluluğunu yaşıyorlar.Bu yöntemle film seyreden ama öğrenciler oldukça mutlu. Bu sayede filmden çıktıktan sonra arkadaşlarla oturup filmi görsel yönden de tartışma olanağımız oluyor diyen öğrenciler uygulamanın yaygınlaşmasını bekliyor. Boğaziçi Üniversitesi engelliler komisyonu Temsilcisi Kenan Önalan "Zihninizde anlatılan her şey oluşuyor mu?" sorusuna % 100 değil ama %90-95 canlanıyor. Yani bende sizinle birlikte film izleyebiliyorum" diyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız