1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Köşk’e bağlı yeni kadro
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Köşk’e bağlı yeni kadro

A+A-

“Seçim yaklaşıyor. Aday olacak olan bürokratların istifası için iki haftadan az süre kaldı.

Şimdi bütün merak kimlerin aday olacağı üzerine yoğunlaşıyor. Doğal olarak gözlerin çevrildiği parti de AK Parti.

Aday olamasam, koltuğumu sağlama alırım, ya da terfi ederim” anlayışındaki bürokratlar istifa kuyruğuna girdiler. AK Parti’de aday adayı patlaması yaşanılması kaçınılmaz olacak.

Ama o isimler arasında bazıları var ki onlara sadece ‘aday’ gözüyle bakmak doğru olmaz. AK Parti’nin yeni omurgasını bu isimler oluşturacak.

AK Parti’de kuruluşundan bugüne Abdullah Gül’den Bülent Arınç’a Abdullatif Şener’den Abdulkadir Aksu‘ya güçlü isimlerin izleri oldu.

O defter kapanıyor.

3 dönem kuralı gereği 70 civarında isim gidiyor. En az 120 ismin de yeniden aday gösterilmeyeceği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski ve denenmişleri tekrar denemeyecek. Parti tam anlamıyla yenileyecek.

“Reis” e  bağlı  yeni kadrolar oluşacak.

Herkes biliyor ki milletvekili aday listesi Saray’dan geçecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine ölümüne bağlı, yeni bir kadro oluşturacak.

Salı günü( 27 Ocak günü) Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın yanındaydım.” Adaylığı düşünüyor muşunuz?” dedim. Hayır, siyaseti hiç düşünmedim” cevabini aldım.

 

***

 

Yeni kadrolar geliyor. Kim bu isimler?

Yeni dönemin şifreleri ne olacak? Bürokrasiden başlayalım.

Yeni dönemin kilit ismi şüphesiz MİT Müsteşarı Hakan Fidan

Sürpriz olmaz ise Haziran’da Ankara’dan milletvekili adayı görünüyor. Yeni Hükümetin Dışişleri Bakanı gözüyle bakılıyor.

Siyasetin önemli aktörü olmaya aday 3 Müsteşar daha var. Bunlar Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek.

Her üçü de de sadece milletvekili değil Müsteşarlık yaptıkları Bakanlıkların en güçlü adayı olarak görülüyorlar. Boşalacak Maliye Bakanlığı müsteşarlığına, Maliye Bakanlığı Bütçe Kontrol Genel Müdürü İlhan Hatipoğlu’nun atanması bekleniyor. İsabetli bir atama olur.

Enerji Bakanlığı müsteşarı Metin Kilci görevden alınacakların başında geliyor. Bakan Taner Yıldız, bütün baskılara rağmen hemşerisini tutuyor. Daha öncesinde görevinden alınan kardeşi; Mehmet Kilci gibi, Metin Kilci de gidici olduğunu söylüyorlar.

İktidarın deyimi ile paralelcilerle mücadele seçimlerden sonra hızlanacakmış. İktidar şimdilik sadece gürlüyor, âmâ yağmıyor. İçişleri ve Adalet Bakanlığı dışında ciddi anlamda operasyon zaten yapılmadı.

Hemşerimiz Adalet Bakanlığı müsteşarı Kenan İpek, muhtemel Adalet Bakanı gözüyle bakılıyor.

Bir önceki yazımda yazmıştım. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve Genel Müdür Temel Kotil ikilisinden birisine Ankara yolculuğu görünüyor.

 THK Rektörü  Prof.Dr. Ünsal Ban,  yeni dönemde, ya önemli bir bakanlığın müsteşarı olarak, ya da bakan olarak izlenmesi gereken önemli bir isim.

Başbakanlık Teftiş Kurulu ve Özelleştirme Başkanlığı eski başkan yardımcısı, Tekel eski Genel müdürü ve halen Sümer Holding Genel Müdürü Sezai Ensari’de yeni dönemde parlamentoya girecekler arasında. BBP‘nin eski genel başkanı Yalçın Topçu‘nun adaylığı da şaşırtıcı olmaz. Cumhurbaşkanlığı’yla olan yakın diyaloglarını biliyorum.

Yalçın Topçu, ya yakın bürokratların isimleri Köşk’e verildiğini biliyoruz.

Ankara-İstanbul Belediye başkanları, kariyerlerini Parlamentoda tamamlayabilir lirler.

***

Bölgemizdeki tablo ne olur, kimler aday gösterilir?

Rize netleşmiş gibi. Hasan Karal banko. İstanbul eski valisi Hüseyin Avni Mutlu. Dursun Güneş.

Bunların dışında aday adaylık için başvuru yapacak çok sayıdaki kişinin adı geçiyor.

CHP, Rize’den sürpriz yapacak. Rize’yi AKP’yi sarsacak bir aday, Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından da kabul gördü. İl başkanı Aslankaya’yı kutluyorum.

 Hemen belirteyim, bu şahsiyet, Rize’de adı zikredilip, bazılarının siyasette prim yapmak istediği kişi değildir .Bu adayı; dört kişi biliyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın çalışma kadrosunun yeni dönemde yerini koruması bekleniyor.

 Salı günü( 27 Ocak günü) Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın yanındaydım.” Adaylığı düşünüyor muşunuz?” dedim. Hayır, siyaseti hiç düşünmedim” cevabini aldım. Fahri bey, hem yargıda hem de devlette bir dengedir. Karadenizliler için de bir onurdur.

TBMM’nde  Genel Sekreter İrfan Neziroğlu, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacimüftüoğlu, Çevre-Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Sağlık Bakanlığı eski müsteşarı Nihat Tosun, Trabzon’dan aday gösterilecekler arasında.

Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu İstanbul ya da İzmir, ’den. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel doktoru Cevdet Erdöl, tekrar Ankara’dan banko aday gösterilecek. Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öteki doktoru, hemşerimiz Prof.Dr. Serkan Topaloğlu’ da, istemesi halinde, parlamentoya girebilir.

***

 

CHP, Trabzon’da, milletvekili Volkan Canalioğlu başkanlığında, çok önemli isimlerle seçime girecek. CHP’de çok önemli isimler yarışacak.

Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, kısa sürede şımardığı, vatandaşın telefonlarına çıkmadığı, vatandaşlarla görüşmediği iddiaları vardı.

Bu yazımdan önce kendisini hem aradım, hem de not bıraktım. Bu konudaki görüşlerini alacaktım. Bana da geri dönüş yapmadı. Demek ki söylenenler doğruymuş.

 

 

***

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, sağdan, soldan çok sayıdaki önemli isimleri partisine katacağı biliniyor.. Dürüst siyaset adına,76 milyondan, dört yıllığına yetki istiyor.

Kemal beyin amacı, kendi genel başkanlığında, CHP’yi iktidara taşımak ve AK Parti iktidarından bu ülkeyi kurtarmak için mücadele verecek.

Bu nedenle bütün CHP’liler “Önce ben” yerine “Önce Türkiye ve CHP”  demelerini istiyor.

Kılıçdaroğlu, CHP’yi iktidara taşıyacak yeni bir kadro oluşturacak.

Birde seçim güvenliği mutlaka, sürekli gündemde tutulmalıdır.

Kimin oy verdiği değil, kimin saydığı önemli olduğu unutulmamalı. CHP-MHP başta olmak üzere, muhalefet temsilcileri, seçimlerde hile yapıldığı konusunda hem fikirler.

Hepsi bu mu? Hayır!

Bir çırpıda aklıma gelenleri yazdım. Devamı gelecek.

Ankara’dan sevgiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
13 Yorum