1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. TRABZON

  4. KTÜ güneş enerjili araba yaptı!
KTÜ güneş enerjili araba yaptı!

KTÜ güneş enerjili araba yaptı!

KTÜ Mekatronik Kulübü öğrencilerinin 5 aylık bir çalışması sonucu ürettiği KTÜRK adlı araç saatte 60 kilometre hız yapabiliyor, güneş enerjisiyle çalışıyor!

A+A-

KTÜ Mühendislik Fakültesi Makine ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde öğrenim gören bir grup öğrenci, bazı öğretim üyelerinin de desteğiyle Mekatronik Kulübü adı altında oluşturdukları ekiple bölüm laboratuarında güneş enerjisiyle hareket edebilen bir otomobil üretti. KTÜRK adı verilen ve saatte 60 kilometre hız yapabilen araçla ilgili bilgi veren proje danışmanlarından Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Okumuş, TÜBİKAK'ın düzenlediği Güneş Enerjili Otomobil Yarışı'na (FORMULA-G'06) da katıldıklarını belirterek, KTÜRK'ün yarışın ilk ayağı olan İzmir Pınarbaşı yarış pistinde yarıştığını ve birçok iddialı aracı geride bırakarak 37 araç arasında 15. olduğunu kaydetti.
 
KTÜRK adlı aracın toplam 65 bin YTL'ye mal olduğunu belirten Okumuş, aracın 3 tekerlek üzerinde hareket ettiğini, motorun kullanacağı elektrik enerjisinin 800 watt'lık güneş gözeleri tarafından şarj edilen 2 bin watt'lık pillerden sağlandığını ve araç kullanılmaya başlamadan önce üzerinde bulunan pillerin güneş gözeleri tarafından şarj edildiğini belirterek, aracın kullanım sırasında elektrik enerjisini pillerden ve güneş gözelerinin sağladığı enerjiden aldığını ve bu şekilde hareketini devam ettirdiğini ifade etti. Okumuş aracın 5 ay gibi kısa bir sürede üretildiğini de kaydetti.
 
Projenin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek ve gençlerin bilimsel projelerini göstermelerine imkan sağlamak bakımından devlet-üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneğini oluşturduğuna dikkat çeken Okumuş, "KTÜ Mekatronik Kulübü, TÜBİTAK'ın 2007 yılında üçüncüsünü düzenleyeceği Formula-G'07 yarışlarına ve ilk defa düzenlenecek hidrojenle çalışan otomobil yarışına (HİDROMOBİL'07) da birer araçla katılmayı düşünüyor. Bu bağlamda Trabzonlu işadamlarının bu yarışlar için tasarlanıp imal edilecek araçlar için sponsorluk yapmaları bu projenin başarı şansını artıracak ve yarışlarda iyi bir derece elde etmelerine katkı sağlayacaktır. Bu yüzden bölgenin tüm işadamlarını bu projeye sahip çıkıp destek vermelerini bekliyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız