1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kurbanlıklardaki kist uyarısı
Kurbanlıklardaki kist uyarısı

Kurbanlıklardaki kist uyarısı

KTÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü'den kurbanlık hayvanlarla ilgili önemli uyarı!

A+A-

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, halk arasında "köpek kisti" olarak bilinen "Hidatik kist"in koyun, sığır gibi kurbanlık hayvanların ve insanların karaciğer ve akciğerleri başta olmak üzere, çeşitli organlarında kistler oluşturan bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyledi.
Hidatik kistin koyun ve sığır gibi kurbanlık hayvanların ve insanların karaciğer ve akciğerleri başta olmak üzere çeşitli organlarda kistler oluşturan bulaşıcı bir hastalık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özlü, "Hastalığa neden olan parazit Echinococcus granulosus, aslında köpek, kurt ve çakal gibi etçil hayvanların bağırsaklarında bulunur. Bu hayvanların dışkısıyla etrafa yayılan yumurtalar ya doğrudan köpekle temas sırasında veya köpeğin dışkısının bulaştığı sular veya marul, maydanoz, taze soğan gibi çiğ yenen sebzeler yoluyla insana geçer. Yerleştiği organlarda yıllarca sessiz olarak kistler oluşturur ve büyür. Bu kistler etraf dokuya zarar verebilir, yırtılıp vücutta yayılabilir, alerjik şoklara neden olabilir. Tedavisi çoğu zaman cerrahidir" diye konuştu.
Prof. Dr. Özlü, tüm dünyada görülen bu hastalığa hayvancılığın yaygın olduğu alanlarda ve Türkiye'de sık rastlandığına dikkat çekerek, "Ülkemizdeki koyunların yüzde 31'inde, sığırların yüzde 26'sında, keçilerin ise yüzde 13'ünde köpek kistine rastlandığı bildirilmiştir. Bu hayvanların kesimi sırasında fark edilen kistli akciğer ve karaciğerler, genellikle kedi ve köpeklere yem olarak verilmektedir. İşte bu durum, hastalığın yayılmasına neden olmaktadır. Çünkü, kistleri yiyen köpeklere mikrop bulaşmaktadır. Bu hayvanlar paraziti etrafa yayarak insanlara hastalığı bulaştırmaktadır. Kurban Bayramı'nda kesilecek koyun, keçi ve sığır türü hayvanların ciğerleri ve diğer organlarında kistlere rastlanması durumunda, bu organlar kesinlikle kedi, köpek gibi hayvanlara verilmemelidir. Hastalıklı organlar orta yerde, açıkta bırakılmamalı, poşetlenip çöp bidonlarına atılmamalıdır. Mutlaka koku sızdırmayacak şekilde derin bir çukur kazılarak toprağa gömülmelidir. Bu basit işlem yapılmadığında, önlenebilir bir hastalık toplumda yayılmakta; sağlam kişiler hastalanıp, büyük kayıplara neden olmaktadır" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız