1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. GİRESUN

  4. Kuşdili geleneği yaşatılacak
Kuşdili geleneği yaşatılacak

Kuşdili geleneği yaşatılacak

Giresun'un Çanakçı İlçesi Belediye Başkanı Sebahattin Şenel, yüzyıllardır haberleşmekte kullanılan kuş dilinin dünyaya tanıtılacağını söyledi.

A+A-

Şenel, yaptığı açıklamada, geçmişi tam olarak bilinmeyen kuş dilinin Çanakçı İlçesi'ne bağlı Kuşköy Köyü ve yöresinde yüzyıllardır kullanıldığını hatırlattı. Dik ve yamaç alan üzerine kurulan Kuşköy Köyü'nün mahallelerinin birbirine uzak oluşu sonucu insanların birbirleriyle haberleşmeyi sağlamak amacıyla dilin kullanımının ortaya çıktığını ifade eden Şenel, kuş dilinin kendilerine geçmişten kalan ve korunması gereken önemli bir kültür mirası olduğunu aktardı.
Yörede yüzyıllardır halk arasında haberleşmekte kullanılan kuş dilinin (ıslık dili) dünyaya tanıtılmasına çalıştıklarını vurgulayan Şenel, "Kuş dili, Çanakçı halkı için nesillerden nesillere aktarılması ve korunması gereken bir kültür mirasıdır. Kuş dilinin yeni nesillere aktarılması, korunması ve dünyaya tanıtımı için 9 yıldır uluslararası boyutlarda festival düzenlemekteyiz. Festivallerin sayesinde kısa sürede kuş dili, uluslararası boyutlara taşındı. Dilin tanıtımında önemli bir mesafe kat edildi. Bundan sonra da kuş dilinin tanıtımına ağırlık vereceğiz. Başta festival olmak üzere tanıtım amaçlı çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Geçmişten bizlere miras kalan kuş dilini koruyarak geleceğe aktarmak için mücadelemiz sürecek" dedi.
Tanıtıma verdikleri ağırlık sonucu kuş dilinin özellikle yurtdışında bulunan üniversitelerin araştırma konusu haline geldiğini anlatan Şenel, yöreye başta Japonya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin üniversitelerinden araştırmacıların gelerek kuş dilinin geçmişi, dilin konuşma tarzı, şekli, hangi amaçla kullanıldığı gibi konularda araştırmalar yaptıklarını kaydetti.
Kuş dilinin bilimsel olarak araştırılması için devlet desteğinin sağlanmasını beklediklerini dile getiren Şenel, "Kuş dili üzerinde ciddi anlamda çalışmalar yapıldığında, kuş dilinin halen yaşayan diller literatürüne girebilecektir" diye konuştu.
Dilin yöreye özgü olması nedeniyle mutlaka tescillenmesi gerektiğine dikkat çeken Şenel, bu yönde çalışma için belediye olarak girişimlerde bulunacaklarını aktardı.
Şenel, kuş dilinin Çanakçı İlçesi kadar Giresun'un tüm dünyaya tanıtılması için önemli bir unsur olduğuna işaret ederek, kuş diline mutlaka sahip çıkılması gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız