1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Lazistan Mebusları
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Lazistan Mebusları

A+A-

Şükrü Meto, itibar ettiğim, görüşlerinden istifade ettiğim; hemşerim ve büyüğümdür.(Cumhuriyet Senatosu Rize Üyesi(1977-12 Eylül 1980).

Ankara’da arada bir görüşüp hasret gideriyoruz. Rize’ye hizmeti çoktur. Eski Bakan Tuncay Maratacı gibi, bastığı yeri titretir, tuttuğunu koparandır. Rizelilere çok düşkündür. İyidere Belediye başkanı Ahmet Mete’de yakın dostumdur. Amcası; Şükrü Meto’yu sakin üzmesin, tecrübelerinden istifade etsin. Bu vesile ile iyi dileklerimi sunuyorum.

*

Sevgili okurlarım, merak edip araştırdım. Meşrutiyet ve Meclis’i Mebusan döneminde Lazistan Mebusları vardı. İnternetteki kayıtlar şöyle:

Ahmet Paşa, İbrahim Ferit Efendi, Ziya Molla bey, Süleyman Suudi bey; Meşrutiyet dönemindeki Lazistan Mebusları,

Asim bey ve Osman Nuri(Özgen Bey) Meclis’-i Mebus an’da Lazistan Mebusları olarak tarihe geçtiler.

Necip Danışoğlu, Osman M.Aygun, Talat Doğan ve Şükrü Meto ise; Cumhuriyet Senatosu’nun Rize’deki Üyeleri olarak görüyoruz.

Rize’de en fazla dönem Milletvekili olarak kimler görev yaptı?

Ali Zırh(6 dönem),Hasan Cavit Belül (6 dönem),Mesut Yılmaz(6 dönem),Esat Özoğuz(4 dönem) ve İzet Akçal( 4.Dönem)

*

1920-1943 tarihleri arasında Rize’nin altı milletvekili vardı.1946 yılında milletvekili sayısı dörde düştü.1950-1957 arasında milletvekili sayısı tekrar altıya çıkarıldı.1961-1995’de tekrar dörde düştü.1995 yılından sonra Rize’deki milletvekili sayısı üçe indirildi. Rize’de nüfus arttı, ancak milletvekili sayımız düştü. Düşündürücü.

***

1920’den,günümüze kadar(2007);Rize’nin 116 milletvekili oldu. Rizeli olup ta başka illerden Meclis’e gelenlerden söz etmiyorum. Onlarla birlikte; bu sayı çok yüksek.

Kimler geldi, kimler geçti.1920’deki milletvekili Dr. Abidin Yakova ile başlayıp, Tahsin Bekir Balta, Mesut Yılmaz, Erol Yılmaz Akçal, İzet Akçal, Tuncay Mataracı, Sami Kumbasar, Yılmaz Balta, Ahmet Kabil, Avni Kabaoğlu, İmdat Sütlüoğlu, Mustafa Nazikoğlu, Ali Bayramoğlu,Hayatı Yazıcı,Hasan Karal ve diğer isimlerden toplam 116 milletvekili, Rize’nin siyasi şanlı tarihinde yerlerini aldılar.

 Rize Milletvekilleri arasında Başbakanlık görevini yapan tek isim; yanılmıyorsam sadece Mesut Yılmaz’dır. Bakanlık yapan başka isimlerde var.

Hemen şu soruyu  soracaksınız “Başbakan Erdoğan’da Rizelidir”.Doğru. Ancak Erdoğan, İstanbul Milletvekiliydi. Şimdide Rizeli ilk cumhurbaşkanıdır. Sadece Rize’den Milletvekili olanlardan söz ettim,yanlış anlaşılmasın.Unuttuklarım  olduysa hem özür dilerim,hem de “yorumlar” bölümüne eklerseniz sevinirim.

Gödüğünüz gibi, Kutsal toprak Rize’den her dönem siyasetçi yetişmiş, parlamentoya girmiş, ülke yönetiminde önemli katkılarda bulunmuş.

Yaşayanlara saygılarımı, ölenlere rahmet sunuyorum. Rize’mizim her milletvekili Rize ve Rizeliye hizmetleri çoktur. Bunun içinde ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

Ankara’dan sevgiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum