1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. LOZAN TAPU, CHP SİGORTADIR
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

LOZAN TAPU, CHP SİGORTADIR

A+A-

 

Son günlerde OHAL mağduru olarak CHP ye 30 bin kişi dilekçe ile 5 bin kişide bizzat giderek başvuruda bulunmuş. Ayıklamadan doğan mağdurluk olduğu gibi, mağdur maskesine bürünenler de olabileceği göz ardı edilmemeli…

Her zaman olduğu gibi CHP Cumhuriyetimizin sigortasıdır. 1923 Tarihinde Serv antlaşması ile ölüme mahkûm edilen güzel yurdumuzu 1. 2. İnönü, Dumlupınar, Büyük Taarruz ve yerel baz da yapılan savaşların sonunda Lozan Barış zaferi ile taçlandırarak 29 Ekim 1923 te Cumhuriyeti kurulmuştur. CHP kuruluş aşamasında Devrimlere öncülük etmiştir.

 Her türlü baskıya rağmen ikinci dünya savaşına girmeme başarısını gösteren genç devletimiz 1946 yılından sonra çok partili siyasi hayata da CHP öncülüğünde geçerek demokrasiden daha fazla yararlanma yolunu açmıştır.

Demokrasinin her sekteye uğradığı darbeci yönetimlerin uygulamalarından en çok aydın, bilim insanı ve sol-sosyal demokrat kesim zarar görmesine rağmen, işlerin düzeltilmesi için hep onların eli taşın altına koyulmak zorunda bırakılmaktan da çekinilmemiştir.

 Şöyle ki;1960 ihtilalından sonra İnönü, 1971 muhtırası ve 28 Şubat ara rejimlerinden sonrada Ecevit başkanlığında hükümetler kurularak sivilleşme ve normalleşme adımları atılmıştır. Bir bakıma çoğu tek başına ve uzun soluklu sağ iktidarlar işleri bozarken yamalı bohçalı ve kısa süren sol iktidarlar düzeltmeye çalışmıştır.

CHP başta Cumhuriyetin kurucu unsuru, ortalarda demokrasi öncüsü ve yakın tarihlerde darbelere karşı garantör olarak hep sigorta görevini yapmıştır. Ülkeye hükümet olmayı, muhalefet yapmayı ve demokrasi dışı yönetim ve rejimlere karşı olup ayakta dik durmayı öğretmiştir. Ne gariptir ki en çok zararını çekip karşı olduğu bu tür uygulama ve rejimlere taraf ve destek olmakla hep suçlanmıştır.

Çok yakın bir tarihte (15 Temmuz) gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminin daha ilk saatlerinde Genel Başkan düzeyinde yapılan açıklama ile karşı çıkılmış, bu felaketi ekarte edebilmek için hükümete koşulsuz destek verilmiştir. Daha sonra da “Yeni Kapı Ruhuna “sahip çıkılmış olması darbelerin karşısında olduğunu kanıtlamıyor mu?

 O halde yapılan eleştirilere karşı CHP ye haksızlık olmuyor mu?

 Hükümete uygulamaların hukuk çerçevesi içinde olması, mağdurlar yaratılmaması, kuru ile yaşın yanmaması ve Cumhurbaşkanımızın da dile getirdiği gibi at izi, it izine karışmaması yönünde önlem alınıp denetim görevini elbette ki bir muhalefet partisi, hem de ana muhalefet partisi olarak CHP nın yapması, mağdurlara sahip çıkması kadar doğal bir şey olamaz. Hükümete yapılan destek bu anlayış içinde olmasının istenmesi doğal değil mi?

Başlıkta söylendiği gibi CHP Cumhuriyetimizin sigortasıdır. Cumhuriyetin kuruluşundan beri yaşayan en uzun ömürlü bir siyası yapı olarak bu anlayışını sürdürecek, onurlu duruşunu her zaman ve zeminde sergileyecektir. FETÖ, PKK,İŞİD,YPG,PYD ve diğer terör belalarından ancak muhalefetle işbirliği yapılarak, uzlaşarak ve hatta ortak sorumluluk alarak kurtulabileceğimizi herkesin bilmesi gerekir.

T.C. Şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar memleketi olamaz! En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır! M.K. ATATÜRK

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum