1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Mansur Yavaş ve ASKİ
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Mansur Yavaş ve ASKİ

A+A-

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı yakından tanır bilirim., gösterişten uzak, şov yapmadan güzel hizmetler yapıyor.

Kar mücadelesi başta olmak üzere; her konuda güzel sınavlar veriyor. Kar yağmadan, yollar kapanmadan önce önlem alıyor, hazırlık yapıyor. Her köşe başında ekibini bekletiyor..

 Mansur Yavaş  iş odaklı bir başkan. Polemiğe girmiyor, gösterişten uzak duruyor. Belediye başkanlığını kazandığında dahi miting gibi kalabalıkların toplanmasına izin vermemişti.

Bazıları gibi koruma ordusuyla dolaşmıyor.. Halkın arasına giriyor. Dert dinliyor ve sorunları çözüyor. Ekibini yakından takıp ediyor..

 Ankaralılar Mansur Yavaş’ı sevdi.2023’e giderken Türk siyasetinde ağırlığını hissettirecek. Kısacası Mansur Yavaş, sesiz ve derinden geliyor..

 

*

Örnek olsun diye bir olayı aktaracağım..”Yanlış, Olmaz” diyenlere faturaları göndereceğim... Ailece oturduğum evin aylık su tüketim miktarı; ortalama 13 ile 15 metreküp arasında değişiyor. Melih Bey döneminde aylık 170TL fatura öderdim. Tüketim miktarı aynı ve şu anda aylık 80 TL ödüyorum. Ankaralı, yüzde 50 indirimli su kullanıyor. Her şeye yüzde 50 zam gördüğü bir dönemde…

Mansur Bey, sadece kendisine oy verenleri değil, AK Partilileri başta olmak üzere her kesimi iyi yönde şaşırtmaya devam ediyor.

İzlemeye devam edin.! Mansur Bey’den ASKİ’ deki abonelik işlemlerine bir el atmasını rica ediyoruz. Kendisi göreve gelmeden önceki bir durumu, bütün çıplaklığı ile aktaracağım..

*

Ankara -Gölbaşı Karşıyaka Mahallesi 547 sokak, Kapı No:1 adresinde (Ada No:689,Parse:7) 2000 yılında aldığım 1500 metre karelik  bahçem bulunuyor.. Üzerinde Ankara taşından; tek katlı, doğaya uyumlu 1+1 evim bulunuyor.

Bu ev, önce ruhsatsız idi, 17.12.2004 yılında Yapı ruhsatlıya dönüştürdük. Buna rağmen ikamet etmiyoruz. Sadece hafta sonları bahçe ve ağaçların bakımı ve sulanması için kullanıyoruz..

Bu arsa, aldığımızda çöldü, bir Rizeli olarak 17 yılda ormana çevirdik. Karadenizliler bilirler, bahçeye  200 yıllık tarihi ahşap Serender  (Nalya) yi getirdim..O  bölgedeki  en yeşil, en güzel  ve örnek bahçesi konumundadır şu anda...

100’e yakın çam ve çok sayıda meyve ağaçları bulunuyor. Diktiğim ağaçların üzerinde “Kara kovan” lar var. Tam bir botanik bahçesi gibi. Doğaya katkı sunduk..(Yazımın devamı gelecek yazımda)

*

İşin özü şu: Söz konusu evde oturmadığım için bahçeye ve ya eve ASKİ suyunu bağlatmadım. Tanker destekli, komşularıma ait kuyu suyu ile ağaçları ve çimleri sulayarak, bu günlere geldim. Bir yıl önce ASKİ sunu bağlatmaya karar verdim.

İstenen bütün evrakları tamamladık. Öyle evraklar isteniyor ki, sadece Fen İşleri Daire Başkanlığı’ndan 650 TL karşılığından alınan “Numarataj “ yazısı için, 12 aşamadan geçiyorsunuz. Yapı Ruhsatı, İmar durumu Belgesi, Sıhhi Tesisat projesi, Kanal katılım makbuzu, Kimlik belgesi, Tapu  belgesi, İskan Belgesi ve  Fen işlerindeki yazı.

 Bu yazı ve belgelerin tümü,  imar aşamasında alınmış, tamamlanmış, belediyenin dosyasında  zaten mevcut..Ama olsun, burası Türkiye..

*

Belediye başkanlığı seçim öncesinde, ASKİ Gölbaşı müdürlüğüne uğrayarak hesaplattım. Dediler ki” 25 TL tutuyor” Kanal Katılım Belgesi için 15 bin, diğer işlemler içinde 10 bin cevabını aldık. Ruhsat alınırken zorunlu olan “Kanal Katılım  Belgem var “dedik, gösterdik.22 Ekim 2004 tarihli, makbuz No:253996.Kanal Katılım Belgesi alınırken, istenen ücreti ödemiştik..

Olsun o dönemde arsa beyanına göre alınmıştır, bugünün Şarları ve değeri ile fark alıyoruz. O tarihte suyunuzu bağlatsaydınız, fark alınmazdı. Ya da arsa üzerinde ruhsatlı ev olmamış olsaydı,   düşük maliyetli bahçe suyunu bağlardık”. Dediler. Ruhsat almak, devlete vergi ödemek suç oldu.

Söz konusu adres , devletin üst düzeyin oturduğu, yerleşim alanı.. Bağlayacakları su şebekesi tam kapımın önünden geçiyor.  Bir metrelik bir yeri açacaklar, iki metre mesafeye kadar kapıdan içeriye bana aldırtacaklar.. İşçilik ve açma işlerini de bize yaptıracaklar..

*

Paramla kullanacağım, ASKİ  şebeke suyunu bağlatmak için 25 bin TL para  yatırmam gerekiyordu, Mansur Bey’den hemen önce... Bende suyu bağlatmaktan vazgeçmiş, istenen parayı yatırmamıştım.

Mansur Bey, bu sorun sadece benim değil, bahçeli evine su bağlatmak zorunda olan tüm Ankaralı ‘in sorunudur. Özel bir ayrıcalık da istemiyoruz.

 Yerleşim biriminde, mahallede, alt yapının tamamlandığı bir yerde. Sadece bir abonelik için 25 bin TL istendi. Lütfen bu konuda; vatandaşları rahatlatacak yeni bir düzenleme için talimat veriniz. Böyle bir uygulama, dünyanın hiçbir yerinde yoktur..

İstediğimiz şey çok basit. Sadece çim ve onlarca ağaçlarımı sulamak için, bahçeye ASKİ suyunu  bağlatmak istiyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız