1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Meclis’te Karadeniz lobisi
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Meclis’te Karadeniz lobisi

A+A-

Sevgili Okurlarım, iki gün süreyle Meclis’e takıldım. Vekil olarak yemin edemedik, yemin edenlerini seyrettik, gelişmeleri takip ettim. 24. Dönemde; Karadeniz kökenli 103 milletvekili görev yapacak. En yaşlı üye sıfatıyla, Meclis’i yöneten, geçici başkan Oktay Ekşi, hem meslek büyüğüm, hem de İstanbul milletvekili adayları olarak, kader birliği yaptık. Oktay Ekşi, 50 yıl önce en genç üye olarak girdiği Meclis’e, 50 yıl sonra en yaşlı üye olarak Meclis’i yönetiyor. Kaderin cilvesi.

Ekşi’nin makamına uğradım ve kendisine ‘Başkanım, Meclis başkanın tüm yetkileri sizde, en iyisi tüm boş kadrolarını dolduralım’ esprisini yaptım. Yaşamı boyunca ilkeleri için yaşayan, dürüst kişiliğinden taviz vermeyen Ekşi’nin böyle bir şeye tenezzül etmesi mümkün değil, zaten bizim teklifimiz de şakaydı.

Hamzaçebi, Karadeniz’in gururu

CHP Grup Başkan Vekilleri belli oldu.( Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan) Eski Trabzon, yeni İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi, beklenildiği gibi; tüm milletvekillerin oylarıyla yeniden Grup Başkan Vekili oldu. Doğru ve isabetli bir seçim. CHP’nin ve Türkiye’nin sağduyu sesi, Hamzaçebi’yi kutluyoruz.

Hamzaçebi’nin makamına ‘hayırlı olsun’a uğradık. Trabzonlular başta olmak üzere, İstanbul seçmenleri ile Odası dolup taşıyor, telefonları susmuyor, milletvekilleri odasına akın ediyor.

Birlikte, yeni Grup Başkan vekilleri Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce’ye, sonra da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na uğrayıp, kendilerine teşekkür ettik, ayaküstü sohbet ettik. Ayrıntıları başka yazımda değineceğim. Hamzaçebi Karadeniz’in gururu.

Koray Aydın

Daha önceki yazılarımda belirtmiştim. MHP Trabzon milletvekili ve eski Bakan Koray Aydın’ı 30 yıldan beri yakından tanırım. Dürüst geçmişi, düzgün bir aile yaşantısı sert-tatlı duruşu vardır.

Bakanlığı dönemi, didik didik araştırıldı, Siyasi bir kararla, Yüce Divan’a gönderildi ve aslanlar gibi aklanarak beraat etti. Mücadeleyi bırakmadı. Tekrar MHP’de vazgeçilmez adam oldu.

Meclis’te karşılaştık. Değerli eşi ve iki oğlu da yemin törenine katılmışlar, babalarını yalnız bırakmamışlardı. İki oğlunu yeni tanıdım, 17 yaşındaki baba gözdesi olduğunu öğrendiğim küçüğünü göremedim. Çocuklar da babaları gibi küçüğünü, büyüğünü bilen, saygıyı elden bırakmayan yeni kuşak. Kısacası örnek bir aile. Aileyi kutluyorum

Sağlık Bakanı olabilir

Eski Trabzon, yeni Ankara Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdol’e muhalefet kulisinde karşılaştık. ‘Hayırlı olsun’ dedim, ayrılırken koluma girip, kahve içelim’ dedi. Çok yoğun olduğu gerekçesi ile kendisine teşekkür ettim.

Cevdet beyin güzel özelliklerini, mütevazı yaşantısı daha öncesinde yazdığım için tekrarını yapmayacağım. Sağlık Bakanlığına en güçlü aday. Yakışır, kendisine şimdiden başarılar diliyorum. Güzel ve sevilen, saygı gören insan. Sigaranın yasaklanmasındaki mücadelesini biliyorum.

Rize ve Trabzon damgası

Yemin töreninde; AKP Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize kökenli Ankara milletvekili Zelkif Kazdal, İstanbul Milletvekillerinden İsmail Safi, Muhammet Külünk, Of eski belediye başkanı ve İstanbul milletvekili Oktay Saral, yine Rizeli Samsun milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır, Rize milletvekilleri Hayati Yazıcı ve Nusret Bayraktar yemin ederlerken takip ettiklerimden bazıları.

Safi ve Kazdal ve Saral’la sohbet ettik. Ne de olsa İstanbul’da ve aynı bölgeden rakiptik. Kendilerine başarılar diledim.

Rize Federasyonu Başkanı, AKP Rize Milletvekili aday adayı Dr. Süleyman Basa ve Yeşilay Cemiyeti Rize Temsilcisi ve Çaykurspor Kulübü Müdürü, gazeteci Bayram Ali Kavalcı ile iktidar kulisinde karşılaştık, Rize’yi konuştuk, ortak dostlarımızın kulaklarını çınlattık.

AKP Trabzon milletvekili Safiye Seymenoğlu ile sohbet ettik, yeniden seçilmenin mutluluğunu yaşıyor, diğer hanım milletvekilleri ile sohbet ediyordu. Ailece tanıdığım ve hanım kişiliğini takdir ettiğim Seymenoğlu’na yeni dönemde de başarılar diliyorum.

Gümüşhane bakanlık bekliyor

AKP Gümüşhane’den iki milletvekilini çıkardı. CHP Gümüşhane’de çok başarısız oldu. Nedeni araştırılıyor. Fatura birilerine kesilecek. Doğrusu, CHP Gümüşhane adayı sevgili Mutlu’dan çok emindim, kendisini destekleyenleri bile mahcup etti.

AKP Milletvekili Doç. Kemalettin Aydın, Feramüs Üstün ile karşılaştık. Kemaletin beyin adı bakanlıkta geçiyor. Oltan Sungurlu’dan sonra Gümüşhane’ye bakanlık verilmedi. Bu arada işadamı, yayıncı, gazeteci Abi Nurettin Aydın, en iyi dostlarımdandır. Adaylığımı tebrik etmedi. Böyle şeyleri ihmal etmezdi, kendisine duyurulur.

Mehmet Bekaroğlu

Rize eski milletvekili Prof.Dr. Mehmet Bekaroğlu, çok ilkeli, eğilip bükülmeyen, koltuk uğruna siyasette zik-zak yapmayan, içinden geldiği gibi konuşan düzgün bir hemşerimizdir. İstanbul-Sabiha Gökçen Havaalanı’nda karşılaştık. İsteseydi, Rize’den bağımsız milletvekili seçilebilirdi, yapmadı, partisini bırakmadı. İlkeli siyasetçi. Ertuğrul Günay Bakanlık uğruna AKP’ye giderken, Bekaroğlu davet edilmesine rağmen ‘arkadaşlarımı, kişisel ikbal uğruna satamam’ diyebilecek bir karakter. Kendisine selamlarımı yolluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
4 Yorum