1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. Milli şef döneminde ekonomi ve sosyal hayat
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Milli şef döneminde ekonomi ve sosyal hayat

A+A-

Milli Şef olarak tanıdığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularından, Gazi’nin en yakın silah arkadaşı, ikinci Cumhurbaşkanımız, ikinci adam ve Kurtuluş Savaşı Kahramanı M. İsmet İNÖNÜ’ dur.

Dönemi hep eleştiri konusu olmuştur. Büyüklerimizden bazen;”Bizi aç bıraktı. Ot ve yaprak yedik. Sefalet ve kıtlık yaşadık. Elimizde ne var ne yoksa onun vergisini aldı.” Türü sızlanma ve şikâyetler duyarız.

Biz toplum olarak beyne değil işkembeye önem veririz. Beynimizi değil işkembemizin öncelikle dolmasını isteriz. Bir olayın, bir durumun sebebinden, kaynağından çok sonucuna odaklanırız. Ya işimize böyle geliyordur ya da aklımız almıyordur. Kolaycıyızdır. Kestirmeci ve avantacıyızdır. Beynimizi kullanıp düşünmektense kolay yoldan sonuca varmak isteriz.

Onun için insanımız altı yıl sürüp dünyayı kana bulayan ikinci paylaşım savaşının çıkış nedenlerini, neye mal olduğunu ve ülkemiz için önemini bilmez. Dünyada savaşa girmemiş ülke kalmazken ülkemizin nasıl bu işten sıyrıldığını, bunun bize ne tür bedeller ödettiğini bilmez.Savaşa aktif olarak katılıp Almanya gibi bölünmemenin, Japonya gibi atom bombasına muhatap olmamanın ve diğer mağlup devletlerin uğradığı kan,gözyaşı, öksüzlük ve sefalet içinde yaşamamanın değerini bilmez. Atamız, babamız ve Vatanımızı koruma pahasına, girmediğimiz bir savaşın faturası olarak varsın aç kalalım. Bu kadar bir bedel karşılığında bu kan gölünde boğulmadığımıza şükredelim.

Ülkemizi ikinci paylaşım savaşına sokmama becerisini gösteren M.İsmet İNÖNÜ’nun döneminde tüm bu olumsuzluklara rağmen yapılan güzel çalışmalar da vardır. Tarih sırasına göre;

* 11 Ocak 1939 tarihinde Aydın’da 4000 köylüye toprak dağıtıldı.

* 12 Ocak 1940 tarihinde Türkiye Petrol Şirketi kuruldu. 22Nisan da Raman ’da 1042 m derinliğinde petrol çıkartıldı.

* 15 Mart 1944 tarihinde Varlık Vergisi kaldırıldı.

* 4 Haziran 1944 tarihinde Düyun-u Umumiye İdaresi ve Osmanlı borçları ödendi.

* 7 Haziran 1945 de Çalışma Bakanlığı kurularak, 11 Haziran da “Köylüyü Topraklandırma Kanunu” kabul edildi.

* 27 Haziran 1945 te “İş Kazaları, Sigorta, İş Hastalıkları ve Doğum Yardımı gibi haklar tanındı. 9 temmuz tarihinde Sigorta Genel Müdürlüğü kuruldu.

* 20 Şubat İşçi ve İşveren Sendikalarının kurulması gerçekleştirildi.

* 22 Eylül 1947 yılında altın stokunun 176 ton olduğu açıklandı.

* 8 Temmuz 1948 tarihinde toprağı olmayan köylüye hazine topraklarının dağıtımını öngören yasa kabul edildi.

* 25 Ağustos 1948 de Türkiye ABD den Dolar karşılığı altın sattı.

* 30 ekim 1948 de  Ankara Etimesgut Uçak Motor  fabrikası kuruldu.

Şüphesiz yapılan işler bu kadar da değildir. İçlerinden süzüp bu kadarını paylaşmak istedim. Sonuç olarak M.İsmet İNÖNÜ Kurtuluş Savaşında milletin makus talihini olumluya çevirmekle kalmadı, ikinci paylaşım savaşında ülkemizi savaş dışında tutarak  yeniden kurtarmış oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum