Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Miraç

A+A-

Allah’ım sana MUHTACIZ…
“Oku” dedin okumadık, “Çalış” dedin çalışmadık, “Beni Unutmayın” dedin UNUTTUK, kendimizi unutmuşluğumuz içinde öyle ki RABBİMİZİ bile unuttuk.
Zorda kaldık “Allah” dedik, sıkıntıya düştük “Ya Rab” dedik, baktık bir ayağımız çukurda, dönüş yok eski günlere…. İşte o zaman ellerimizi açıp gözyaşları içerisinde yalvardık hep sana.
Yedi kat semada saklı kaldı Gül Muhammed’in gözyaşları, “Ümmetime 50 vakit namaz fazla, Rabbim bu onlara çok fazla….”
Miraç gecesi Müslümanlara farz kılınan namaz, bize bu mübarek gecenin bir hediyesi, peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine 50 den 5 vakte indirilmiş olan namaz bizlere sunulmuş bir nimet. Habib’i aşkına, Gül Muhammed aşkına…
Namaz Miraç’a çıkmak gibi… Önce kalbin kötülüklerden arındırılıp, hikmetle yıkanması gerek. Tıpkı Cebrail’in (as) peygamber efendimizi Miraç’a hazırlarken, kalbini açıp bakması gibi… Önce kalp açılıp temizlenmeli, tüm beşeri çirkin duygular alınıp atılmalı, sonra Yaradan Allah’ın huzuruna çıkılmalı. Miraç bir nevi adım adım, basamak basamak Allah yolunda ilerlemek değil mi? Namaz göklere açılan kapılar ardında, Allah’a sığınmak değil mi, Miraç’tan bize emanet….
Gül Muhammed’in Allah’a en yakın olduğu olay Miraçtı, bizler için ise dünyadaki Miraç “namaz”dır. Allah’ın huzurunda secdeye eğildiğimizde kendimizi O’nun huzurunda eğilmiş olarak bilmek bile yetmeli bizlere. “Ya Rab… Huzurundayım, boynum bir sana eğik, bir senden dilerim her ne dilersem, bir sana sığınır bir tek senden isterim. Gül Muhammed’e uzak kılma beni, can içre yanayım canan gibi, bir tek senin yolunda, bir tek Peygamberim’in izinde yak beni…”
Sana muhtacız ya Rab!...
Bu mübarek gecede asırlar öncesinden sıcak bir çöl rüzgarı esecek üzerimize. Mekke’deki Mescidül-Haram’dan, Kudüs’teki Mescid-i Aksaya yürüyecek yüreklerimiz. Ağlayacağız, insanlığımızı, yaratılmışlığımızı, acizliğimizi, günahlarımızı, sevaplarımızı, yaptıklarımızı, yapmayı planladıklarımızı hatırlayıp göz yaşlarımızla ıslatacağız avuçlarımızı. Sıyrılacağız tüm çirkinliklerimizden, yükselecek dualarımız yedi kat semaya.
Ya Rab! “Beni namaz kılan kullarından eyle, salat eden kullarından eyle”…
Allah’ım biz aciz kulların, sana MUHTACIZ…
Biz sana bir adım gelsek, sen bize on adım geleceksin. Öyle büyük öyle yücesin ki… biz CAHİLliği seçtik, sana MUHTACIZ, biz hep sana MUHTAÇTIK…
Tüm beşeri duygularımızı geride bırakıp yükseleceğiz, arınıp tüm çirkinliklerimizden, yüzlerimize vuracak olan Nur’un ışığında ilerleyeceğiz. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’in şahsında bizlere sunulan bu güzel nimeti, bu güzel nimetin bizlere sunduklarını göz ardı etmek büyük bir hata olur. Rabbimiz kalp gözlerimizi her daim açık etsin inşallah. Zira görmeyen bir kalpgözü karanlıktan öte bir zifiriliktir.
………………
“O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi Allah kuluna vahyetti. O’nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O’nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâda gördü. Ki, onun yanında Me’vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre’yi Allah’ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin âyetlerinden en büyüklerini gördü.” (Necm Suresi, 7-18.)
………………….
Kainatın bittiği yerde meydana gelen büyük bir buluşmadır Miraç. İnsanlık efendisi Hz. Muhammed’in Cenabı Hak’ın cemalini arada perde olmaksızın görmesi, o büyük heyecanı yaşamış olmasıdır.
“Ayın on dördünü nasıl açıkça gözünüzle görüyorsanız, Rabbinizi de öyle Cennette apaçık göreceksiniz” hadisiyle bizlere de Ruyetullah’ı müjdelemesi insanlık tarihi açısından(Müslüman) büyük bir sevinçtir.
Bu mübarek gecede arşa uzansın yalvarışlarımız, benliğimiz yükselsin yedi kat semaya, yüreğimizden gelen nidalar yükselsin yedi kat semaya! Avucumuzda ne var ne yoksa paylaşabilmenin erdemine erelim bu mübarek Miraç Gecesinde. Bir lokma ekmeği bin parçaya bölüp paylaşabilmenin hassasiyetine erişelim…
Bir lokma ekmeği bin parçaya bölüp, bölüşelim…
Avucumuzda ne var ne yoksa paylaşabilecek kadar sıyrılabilecek miyiz bencilliklerimizden? Cesur muyuz! Yüreğimizdeki güzellikleri paylaşabilecek kadar açık mı gönlümüz, elimiz, avucumuz!
Dualarımızı, göz yaşlarımızı paylaşalım. Her damla göz yaşımızda bir kez daha uzanalım semaya. Kainat’ın bittiği yerde Gül Muhammed aşkıyla, haykıralım “YA HAK” diye…
Sana MUHTACIZ Ya Rab!
Habib’in Hz. Muhammed’e muhtacız, olmuyor O’nsuz. İzini bulup ardından ilerleme şerefine nail eyle bizleri. Bizleri sana kavuşturacak olan Gül Muhammed’in ümmetinden eyle bizleri…
Tüm inanmış, Allah’ı ve O’nun Habib’i Hz. Muhammed’i unutmamış kardeşlerimizin ve tüm büyüklerimizin Miraç Gecesi Mübarek olsun inşallah, paylaşılan hayır duaların bu gecede artması temennisiyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum