1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. MOBESE'yi Aksu frenlemiş!
MOBESE'yi Aksu frenlemiş!

MOBESE'yi Aksu frenlemiş!

A.Kadir Aksu, 'Çöpe gidecek' itirazını dinlemedi. MOBESE terk edilen teknolojiyle değiştirildi. G.Doğu dahil bir çok il de teknolojiye kavuşamadı.

A+A-

MOBESE sistemini Emniyet İstihbarat Dairesi'nde görevli teknik personel, İstanbul'da Telekom hatlarını kullanarak tamamı yerli imkanlarla 6 ayda kurdu. Başbakan Tayyip Erdoğan da, 2 yıl önce devreye soktu. Sistemin yurda yayılması hedeflendi. Ancak bu yapılmadı. Güneş Gazetesi, bunun nedenine ilişkin önemli bilgilere ulaştı.

TEKNOLOJİK İSYAN!

SİSTEMİN yayına geçmesi sırasında İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun danışmanı Nevzat Büküm ve Bilgi İşlem Dairesi'nin girişimiyle teknik malzemde değişime gidildi. Bu tercihe, Telekomünikasyon Kurumu, 'Bu teknoloji telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracak' diyerek, Başkan Yardımcısı Ertuğrul Karaçuha'nın imzaladığı resmi yazıyla itiraz etti.

FREKANSI UYUMSUZ

TÜRKİYE'nin bir numaralı teknoloji kurumunun, tam 3 kez gönderdiği 'almayın' yazısına rağmen, Aksu'nun talimatıyla yeni sisteme geçildi. Değişiklikten sonra, eski cihazlarla yenilerinin frekansları birbiriyle uyumsuz çıktı. Bu durum İstanbul'daki sistemin depoya kaldırılmasını gündeme getirdi.

BÜYÜK SKANDAL

Tüm suçluları yakalayacak mucize cihaz olarak tanıtılan Mobese kameraları Bakan Aksu'nun talimatıyla 2 yıldır başka hiçbir ile kurulamadı
Hrant Dink cinayeti ile yeniden gündeme gelen Mobese kameralarının yabancı teknolojiye geçilmesi nedeniyle 2 yıldır başka hiçbir ile kurulamadığı ortaya çıktı. Kilit noktaların kameralarla görüntülenmesi, emniyet otolarının mobil sorgu tekniğine geçebilmesi sistemi olan Mobese, önce İstanbul'da devreye sokulmuş ve Türkiye'deki tüm illere kurulacağı açıklanmıştı. Ancak iki yıl geçmesine rağmen hiçbir ile kurulamadı. Üstelik İstanbul'a kurulumunda devletin büyük zarara uğratıldığı, yanlış teknoloji satın alınıp kurulduğu ortaya çıktı. Emniyet İstihbarat Dairesi ve Bilgi İşlem Dairesini karşı karşıya getiren olay, MOBESE sistemi kurulurken, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun bir danışmanını koordinatör olarak görevlendirmesiyle başladı.

İŞTE O YAZIŞMA:

MOBESE Sistemi Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı teknik personeli tarafından yerli imkanlar kullanılarak 6 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirilmişti. Telekom'un hatlarını kullanan MOBESE'nin tamamen ithal malzemelerin kullanılacağı tipte yayına geçmesi için Bakan Danışmanı Nevzat Büküm ve Bilgi İşlem Dairesi çalışma başlattılar. Bu ani değişiklik üzerine Telekomünikasyon Kurumu tam üç ayrı yazıyla bunun büyük hata olacağını Emniyet'e bildirdi. Türk polisinin emeğinin çöpe atılmasının kanıtı olan TK'nın o yazısını ele geçirdik. Yazıda şöyle deniyor:
'Kurumumuzca uygun görülmeyen frekans bantlarını ve teknolojilerini kapsayan bir ihalenin gelecekte telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağı, ülke kaynaklarının etkin olmayan ve verimsiz kullanımına sebep olacağı değerlendirilmektedir'

AYKIRI BİR DURUM

Ancak TK Başkan Yardımcısı Ertuğrul Karaçuha imzalı resmi uyarılara rağmen Bakan Aksu'nun talimatıyla yeni sisteme geçildi ve Türk Polisi'nin emeğinin ürünü olan Mobese sistemi yok sayılıp TK'nın 'yapmayın' dediği sisteme dönüldü. Bu yüzden tam iki yıldır Türkiye'nin hiçbir ili MOBESE'ye geçemediği gibi kamu kaynakları büyük zarar etti. Yapılan ihale ile dünyada kullanılmayan teknolojiye ait cihazlar satın alınarak İstanbul'da kullanıma sokuldu. Üstelik Türkiye'nin AB nezdinde taraf olduğu frekans sözleşme, teknoloji planlamaları ve taahhütlerine aykırı bir durum oluştu.

SADECE GÖRÜNTÜ DEĞİL

Türkiye'deki MOBESE ağıyla 155 polis imdat çağrı yönetimi, polis otosundan mobil sorgulama, GBT, çalıntı oto sorgulama, ve birçok sistemi birlikte sağlanacaktı. Özellikle terör olaylarının yaşandığı doğu ve güneydoğu il emniyet müdürlükleri Aksu'nun talimatıyla değiştirilen sistem nedeniyle MOBESE'ye geçemiyor. (Kaynak: Güneş Gazetesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum