1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Mutluluğun sırrını anlatan en etkili öykü
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Mutluluğun sırrını anlatan en etkili öykü

A+A-

Kimileri mutluluğu maddi, kimileri manevi alanda, kimileri ise hem maddi, hem manevi alanda edinilebilecek bir ruhsal hal olarak yaşarlar. Hepimiz için gelip geçici olan bu dünya hayatı, Allah’ın rızasına uygun yaşanmaya değer. Başka türlü yaşantılardaki mutluluklar bu dünyada da, ahrette de pişmanlık ve hesap verilmesi gerektiren imtihanlarla karşı karşıya kalmamıza neden olacaktır.

Gelin bu konuda çok çarpıcı ve ibretlik bir öyküyü sizinle paylaşayım.

“Zamanın birinde çok mutsuz bir kral varmış. Hayal edebileceğiniz her şeye sahipmiş. Ama yine de mutsuzmuş. Uzak ülkeler dâhil her yerden şaklabanlar, sirkler, dalkavuklar gelmiş; ama yine de kralı mutlu edememişler.

Kral uzak dağlarda yaşayan bilge adamı çağırmalarını istemiş. Derdine olsa olsa o çare olur diye düşünmüş. Yaşlı bilgeyi getirmişler. Kral mutsuzluğunu anlatmış ve kendisine mutlu olmanın yolunu gösterirse bilgeye ne isterse vereceğini söylemiş. Bilge biraz düşünmüş ve demiş ki:

“Kralım sizi mutlu edecek tek şey var: Ülkede en mutlu adamı buldurun ve onun bir gömleğini ödünç alıp giyin. Mutluluğun sırrını keşfedecek ve çok mutlu olacaksızınız.”

Bir giydiği kıyafeti bir daha giymeyen, binlerce gömleğe sahip zengin kral, çok heyecanlanmış. Adamlarını ülkenin her yanına salmış. Adamları tüm ülkeyi dolaşmışlar ve herkes ülkenin en mutlu adamı olarak aynı kişiyi göstermiş. Kralın adamları ülkenin en mutlu adamını bulmuşlar ve hayretle görmüşler ki en mutlu adamın bir gömleği bile yokmuş!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız