1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. NASIL BİR OKUL?
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

NASIL BİR OKUL?

A+A-

Öğretmenler Kurulu Kararları okulun; eğitim- öğretim yılı içindeki yol haritasıdır. Çalışma programıdır. Basite indirgenemez. Bu toplantılarda zaman mefhumu görüşülecek konulara göre değişir. Kısıtlanamaz. Ne zaman biterse o zaman bitirilmeli ve her şey ayrıntılı bir şekilde irdelenmelidir. Türk Milli Eğitim amaçlarına, plan ve programına bağlı kalınmak koşulu ile okulun bulunduğu ortam ve şartlar da göz önünde bulundurularak, paydaşların beklentilerini karşılayacak şekilde bazen mevzuat dışı, program harici iş ve işlemler de yapılmalıdır. Buna gerektiğinde paydaşlar karar verebilmelidir. İyi bir yönetim iyi bir ekip çalışması ile iyi bir ekip ise görev ve sorumluluklarını iyi bilen personel ve adil dağıtılmış görev bölümü ile olur. Çevre ve toplum beklentilerini karşılayacak projeler üretilmeli vizyonu ona göre belirlenmelidir.

Öyle bir okul ve yönetimini düşünün ki, öğretmenlerine sömestri tatillerinde mesleki çalışmaların yanında öğretmenler kurulu kararları, hedefler, vizyon ve yol haritasına temel olacak üretken fikir ve düşünceleri araştırma görevi versin. Tatil dönüşü yapacakları Öğretmenler Kurulu Toplantılarında bunlar irdelenip tartışılsın. Eğitim yılı boyunca hangi etkinliği, kim ve ne zamanda yapacağı ayrıntılı olarak tespit edilsin. Buna uygun plan ve programlar oluşturulsun. Bütün eğitim paydaşlarının katkısı sağlansın. Yapılan işler herkesin malı olsun. Herkes sahiplensin.

Milli gün ve haftalarımız, bayramlarımız, Atatürk ve Türk büyüklerimiz, Milli marş ve bayrağımız gibi değerlerimizin sevdirilmesi, benimsetilmesi ve saygı ile sahiplenilmesi çalışmalarında veli, öğrenci, öğretmen ve tüm paydaşların katılımı sağlansın.

Öyle bir okul düşünün ki; her sabah derse başlamadan önce 20 dakika ‘okuma saati’ uygulansın. Tüm okulun paydaşları bu etkinliği paylaşsın. Adeta bir ‘okuma seferberliği kampanyası’ şeklinde sürdürülsün. Kütüphanelere günlük, seviyeli gazete, dergi konulsun. Bütün sınıfların TV, DVD gibi donanımları olsun. İnternet ağ bağlantısı ile sınıfta işlenen dersin evde izlenip dinlenilmesi sistemi kurulsun.

Her koridorda içme suyu arıtma tesisleri cihazı konulsun. Dilek, şikâyet ve anket kutuları oluşturulsun. Belli zamanlarda incelenip velilere ve okul personeline paylaştırılsın.

Her dersin ve branşın sınıfı ve kendine has laboratuarı bulunsun. Okulda her türlü etkinlik odası ve bölümleri bulunsun. Öğrencileri satranç, folklor, izcilik, müzik, tiyatro, koro, halter, masa tenisi gibi aktivitelerle meşgul olmasına çaba gösterilsin.

Başarılı öğrencilerin veli veya yakınlarına teşekkür, takdir belgeleri gönderilsin. Okula katkı yapan öğrenci veli ve diğer büyükler onure edilsin. Önemli gün ve haftalar ile kutlamalarda davet edilip hediyeler verilsin, verdirilsin. Başarılı öğrencilerin; Çanakkale Şehitliği, Anıtkabir ve diğer tarihi değerlerimizi ziyaret etmeleri sağlansın.

Her sınıf veya ders ile branşın durumuna, içerdiği konusuna göre çevrede bulunan fabrikalara, seralara, tarihi ve turistik tesislere, hayvanat bahçesine gitmeleri sağlansın. Güzel havalarda bir arsanın ölçümü ile matematiği, güneşin doğuşunun seyredilmesi ile kompozisyon ve şiir yazma, manzaranın seyredilmesi ile resim dersini dışarıda ve açık havada işlensin.

Velilere ihtiyaçlarına göre seminerler verilsin. İhtiyaçları anketlerle belirlensin. Her öğrencinin ilgilendiği bir hobi ile meşgul olması ve zaman geçirmesi sağlansın. Öğrencilerin yaş günleri kutlansın. Belirlenmiş zaman diliminin sonunda buluş sergisi, ayın, yılın öğrencisi belirlensin. Kutlamalarda hediyeleri verilsin. Bazen öğrencilere sınıfı bırakarak onların öğretmenlik yapmalarının yolu açılsın. Her sınıfın internet sitesi oluşturularak okul gazeteciliği yapılsın. Okula emniyet amaçlı kamera konulsun. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin çevre esnaf ve iş adamları ile iletişim kurarak ihtiyaçları karşılansın.

İşini ilgilendiren konuda hayal kuramazsan zevk alamaz, zevk alamadığın işte başarılı olamazsın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum