1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Neden Çaykur çayı?
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Neden Çaykur çayı?

A+A-

Çaykur’un, “Türkiye’de çay ondan sorulur” sloganı tuttu. Tüketiciler bu sloganı seviyor. Çaykur’un son yıllarda ürettiği çok çeşit çaylarla bunu hak ettiğini ifade ediyorlar. Fakat bir kısım özel sektör çay firmaları bu söylemden rahatsız oluyor.
Kendilerine “Neden Çaykur çayı?” diye sormuyorlar.
İşte birçokları da kendilerinde olmayan üretim aşamalarındaki başarısızlıklarının nedenini Çaykur’a sataşarak gidermeye çalışıyorlar. Daha kısacası birçokları uzun vadede kaliteli, aranan ve tüketilen markalı ürünler olmaları için teknolojiye ve insana yatırım yapmadılar. Birçoğu, yetersiz teknoloji, güçsüz sermaye, plansız-programsız çalışma ve Ar-Ge’siz ürün alıp üretme yöntemiyle sezona girmekte, nefesleri yarı yolda tükenmektedir. Sonuç; her yıl zarar eden onlarca özel sektör fabrikası, her yıl mağdur olan binlerce yaş çay üreticisi. Sıkıştıklarında saldıracakları yer belli; Çaykur.
Hâlbuki bugün Çaykur’un başında bulunan, çayımızı “Türkiye’de çay ondan sorulur” konumuna getiren Çaykur Genel Müdürü Sayın Ekrem Yüce bey, geçmişte özel sektördeki başarılı yöneticilikleri, tecrübesi, bilgi ve birikimleri ile sektörü iyi bilen, bilgilerini her ortamda onlara aktaran, bu bilgileri paylaşan bir kişidir. Ve onların da başarılı olması için arzulanan çalışma ortamları sağlamıştır.
Üretimde, fabrikaya gelip çeşitli aşamalardan geçen, soldurma, kıvırma, fermantasyon, kurutma, tasnif gibi onlarca işlemden sonra paketlenen çaylar tabii ki kaliteli ürünler olacaklardır.
Çaykur’un dışında bölgemizde ve ilimizde çay üreten fabrikalar da bizimdir. Bütün arzumuz başarılı olmaları, hem kendilerinin, hem de üreticilerimizin kazançlı çıkmalarıdır. Fakat küresel ekonomide oluşan yeni sistemler, aranan kalite koşulları Çaykur tarafından yakından izlenmektedir. Artık bunu dünya biliyor. Çaykur üretim aşamalarının hiçbirinde herhangi bir kimyasal ilaç veya katkı maddesi kullanmamaktadır. Üretilen çaylar, içte bez torba, dışta naylon torba ve iki torba arasına nevi, üretim tarihi, saati ve üreten fabrikanın adının yazılı olduğu etiket konularak ambalajlanmaktadır. Bu çaylar belli tarihlerde paketleme tesislerine gönderilmek üzere kuru çay ambarlarına alınmaktadır.
İşte Çaykur bugün onun için çay üretimi ve tüketiminde bir dünya markasıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum