1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Neden siyasete girdim?
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Neden siyasete girdim?

A+A-

Sevgili Karadenizliler, değerli okurlarım. Seçimler sonuçlanıncaya kadar; köşemde kendimle ilgili yorum, siyaset yapmama ve taraf tutmama kararını aldım. En azından diğer adaylara haksızlık yapmak istemiyorum. Bana sorulan sorulara da bir yerde cevap vermem lazımdır. Seçim süresince televizyonlara çıkmak parayla.

Bir haftadan beri bölgemde, yanı Rize’deydim. Bütün ilçeleri gezdim, dolaştım. CHP ilçe örgütleri başta olmak üzere, sivil toplum önderleri, diğer parti temsilcilerini, geçmişte siyaset yapmış yakın dostlarımı ve meslektaşlarımı ziyaret ettim, hasret giderdim. Akıl danıştım. Dahası Karadeniz’in tüm güzelliklerini yaşadım.

Aday adayı olduğum Rize CHP İl başkanlığına aday adaylık başvurumu yaptım. Değerli dostum, il başkanı Mehmet Aslankaya; il yönetim kurulu üyelerini, kadın ve gençlik kolları ve merkez ilçe yönetimi ile tanıştırdı. Bundan fevkalade onur duyduğumu belirtmek isterim.

Beni konuk eden, ağırlayan, zaman ayıran tüm CHP örgütlerinin dirayet ve ciddiyetleri, ulusumuza ve ülkemize hizmet etmekteki samimi gayret ve muvaffakiyetleri, her türlü takdirin üzerinde, çok saygın bir siyaset ciddiyetinin ve mesuliyetinin örneğini oluşturduklarını gördüm.

Bu ince, uzun ve zor yolculuğumda, faaliyetleri, bilgi, tecrübe ve cesaretleriyle önemli katkılarda bulundular. Bunlar için de samimi takdirlerimi ve teşekkürlerimi ifade ediyorum.

Bu gurur verici niteliklerine olan takdirlerimi belirtmekten ayrıca onur duyuyorum. Bundan sonra da aynı anlayışı sürdüreceklerine eminim. Onlarla birlikte geçirdiğim günleri, nadir duyulan taze bir heyecanla daima hatırlayacağım.

Şahsıma gösterdikleri güven ve destek için tekrar derin takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Neden Rize, neden siyaset?

Türkiye Cumhuriyeti tarihi, buram buram ‘Vatan Sevgisi’ kokan güçlü bir devrimin destanıdır. Dostlarımın ‘neden siyasete girmiyorsun’ sorusu ile çok karşılaştım. Çünkü Türkiye’ye hizmet etmenin yolu siyasetten geçiyor. Buna inananlardan biriyim. Çok zor şartlar altında devletin önemli birimlerinde görev yaptım. Bu devlet bana çok şey verdi; bilgi, tecrübe edindim.

Şuna karar vermeliydim; ya rahatıma bakacaktım, ya da zor yolu seçip; bilgi ve tecrübelerimi, her şeyimi borçlu olduğum ülkeme, insanlarıma hizmet etme yarışına girecektim.

Ben hizmete aday oldum. Kişisel ikbal için aday olmadım. Birçok devlet memuru, koltuğunu güçlendirmek, ya da terfi etmek için iktidar partisinden aday adayı oldular. Aday olmak isteyen hiç kimseyi de geri çevirmiyorlardı.

Ben, 1980’den beri milletvekili çıkaramamış, buna rağmen sağlam duran bir örgütü olan, iki başbakan çıkarmış Rize’den zor bir mücadeleyi tercih ettim. Her dönemin adayları gibi ‘liste bir verilirse varım’, ‘ geçmişte şu kadar oy aldım, yine o oy cebimdedir’, ‘teklifleri düşünüyorum’ gibi ince hesapları yapmadım. Çıktım, adam gibi ilk aday adayı ben oldum.

10 Mart’ta istifa ettim, kimseden icazet almadan, bu entrikalara bulaşmadan CHP’den aday adaylığımı açıkladım, kararımı teşkilatlarla paylaştım ve onlara beni nerede görmek isterseler, orada olmaktan onur duyacağımı söyledim.

Türkiye Cumhuriyetine, Bayrağına, milletine, Atatürk ve vatanın bütünlüğü gibi ulusal değerlere sahip çıkmak, her yurttaşın görevidir. Çünkü bu cumhuriyet öyle kolay kurulmadı.

Yolsuzluğa bulaşmayan, partizanlık yapmayan, sağlam, dürüst, ilkeli siyaset anlayışını hâkim kılmak için, Cumhuriyetin Temel niteliklerine hiç taviz vermeyen, çağdaş, aydınlık Türkiye için…

Meslektaşım Ali Günay yazısında belirttiği gibi; sözünün eri, seçilince değişmeyen, seçmenlerini unutmayan, seçimden seçime bölgesine gelmeyen, seçmen gibi düşünen, onlardan biri olan, köyleri gezen, mahalleleri dolaşan, mesaisini hemşerilerine ayıran, oy istemek için değil, dertleri dinlemek ve sorunları çözen biri olmak için aday adayı oldum. Rize’deki tüm aday adaylarına, hizmete talip olan herkese de başarılar diliyorum.

Sıcak ve güzel hemşerilerime saygı, derin sevgi duymak, bu vatansever insanlara; hizmet etmek en büyük onurdur. Ben elimden geleni yaptım, fedakârlıklarda bulundum, en azından bu vebalden kurtuldum. Gerisi yukarısının işi.

Bu zor yolculuğumda, hiçbir maddi beklenti içinde olmadan bana destek veren, gazete, site ve televizyonunda yer veren Trabzon ve Rize’ deki tüm meslektaşlarıma hem teşekkürlerimi, hem de saygılarımı sunuyorum. Kendilerine yakışanı yaptılar.

Hepinize saygılar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
24 Yorum