1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Newsweek sadece internette yayınlanacak
Newsweek sadece internette yayınlanacak

Newsweek sadece internette yayınlanacak

ABD'de yayımlanan 80 yıllık haber dergisi Newsweek yayın hayatını internette sürdürecek.

A+A-

Derginin son kağıt baskısı 31 Aralık 2012 günü yapılacak.
Dergi ve gazetelerin geleneksel gelir kaynağı olan reklamlar kurudukça birçok basılı medya bu yola gitmeye başladı.

Newsweek iki yıl önce Daily Beast adlı internet haber grubu ile birleşmişti.

Daily Beast'ın kurucusu Tina Brown, sitelerinin şu anda, ayda 15 milyon okuyucu tarafından ziyaret edildiğini, bunun geçen yıla göre yüzde 70'lik bir artış olduğunu söyledi.

Brown açıklamasında, "Basılı medyaya romantik bir sevgi besleyen ve derginin çıkmasından önceki birkaç saatte, o Cuma geceleri yaşanan hummalı çalışmanın eşsiz yoldaşlığını hissetmiş bizim gibi insanlar için, baskıdan vazgeçmek çok zor bir an. Fakat gelecek yıl Newsweek'in 80. yaşgününü kutlamaya hazırlandığımız bir sırada, bu derginin varlık sebebi olan gazetecilik düzeyini korumak için dijital bir geleceğe yürümemiz gerekiyor " dedi.

Tina Brown yapılan tercihin gazeteciliğin kalitesinin korunacağını, verilen kararın "baskı ve dağıtımın çetin ekonomik koşullarıyla ilgili olduğunu" söyledi.

Newsweek, Time'dan sonra ABD'nin en çok satılan haftalık dergisi haline gelmişti. Fakat reklamları ve tirajının azalmasıyla zarar etmeye başladı.

2010 yılında dergi sahibi olan Washington Post şirketi tarafından Sidney Harman'a satıldı ve üç ay sonra da Daily Beast grubu ile birleşti.

Kocası, efsanevi gazeteci, Vanity Fair ve New Yorker dergilerinin eski editörü Harold Evans'a asalet ünvanı verilmesinden sonra Lady Evans olarak anılmaya başlanan Tina Brown, 2008 yılında Barry Diller ile Daily Beast grubunu kurdu.

İnternet sitesinin ismi Evelyn Waugh'un mizahi bir tarzla bir gazetecinin hikayesini anlattığı Scoop (Atlatma) adlı romanından esinlendi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız