1. YAZARLAR

  2. Bilge FIRAT

  3. Nice 8 Mart'lara
Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Nice 8 Mart'lara

A+A-

Doğum günü kutlar kimisi, senenin bir tek günüdür o gün, insan bir kez doğmuştur çünkü…
Evlilik yıl dönümü kutlar kimileri, o da bir tek gündür, çünkü bir kez evlenmişlerdir…
Bu örnekleri uzattıkça uzatabiliriz. Lakin öyle günler vardır ki senenin bir gününde kutlama yapılır fakat her gün ayrı ayrı kutlanması, yaşanması gerekir.
Tüm analarımızın, bacılarımızın, kardeşlerimizin kadınlar gününü kutlayalım buradan, bir tek güne sığdıramayacağımız duygularımızı bugün seslendirelim en azından.
Bizlere vatanı için evladını kurban edebilecek analar, dini için çabalayan kadınlar lazım…
Bizlere genç nesillere ışık olacak bacılar, gözü kapalı ölüme koşacak kadınlar lazım.
Analarımıza yobaz diyenlere ibret olacak kadınların günüdür bugün yaşayacağımız gün…
Görsünler analığı, kadınlığı, o mukaddes değerin anlamını öğrensinler. Kirlettikleri değerler arasında yer alan kadınlık olgusunun nasıl temiz kaldığını görsünler bizlerden.
Hangi devlette, hangi yaşam tarzında bizim kadınlarımıza verdiğimiz değer kadar önem verilmekte annelere.
Değerli olan her şeyi korur insanoğlu…
Aman bir kötülük gelmesin diye saklamaz mıyız en değerli gördüklerimizi?
Bizim için kadınlarımızın değerini buradan anlamak gerekmez mi?
Kadınlığını hatırlasın birileri! Kızlarımıza; gününe gün katıp, kadın olmanın onurunu bir köşeye atıp, yozlaşmışlığın, aşağılaşmışlığın en alasını yaşayanları örnek göstermektense, Nene Hatunları, Şehit Şerife bacıları anlatalım. Her günü destan olmuş ulusumuzun, destanlaşan kadınları değil mi onlar? Şimdi bakıyorum da birçoğunun adını dahi bilmiyoruz. Erzurumlu Nene Hatun da kimmiş, bebeğinin kundak bezini yağan yağmur altında, soğuk bir savaş gününde üzerinden alıp ıslanmasın diye mermiye saran Şerife bacı da kimmiş! Destanlaşan ulusumuzun temellerinde yaşayan bu güzel ruhu nasıl unuttuk böyle hemencecik. Ben kimim, sen kimsin! Bizim analarımız onlar değil mi! Kimler içimizde yaşattıklarımız şimdi?
Hep gülmedi analarımızın yüzü elbet, bacılarımız hep gülücükler saçmadı etrafa. Kimi gün tarlada alın teri akıttı, kimi gün omuzlarında taşıdığı yükün altında ezildi… Okutulmadı, ‘kız çocukta okutulur mu ki’ dedi birileri. Erkek kardeşleri okula giderken o tarlaya gitti sabahları, omuzlarında öyle bir yük vardı ki…
Bugün güleceğiz inşallah, sileceğiz kadınlarımızın gözyaşlarını, bundan sonraki 8 Martları beklemeyeceğiz gülebilmek için. Artık hak edilen değeri vereceğiz kadınlarımıza. Koruyup gözeteceğiz kara gölgelerden. Hep ak kalacak kadınlarımız, leke sürdürmeyeceğiz saflıklarına.
Genç neslimiz önündeki büyük tehlikenin farkında mı anne ve babalarımız! Şöyle bir dikkat edin, kızlarımız hangi kadın(!)ları örnek almışlar kendilerine, kime benzemeye çalışmakta, Ayşelerimiz, Fatmalarımız. Kime benzemekte güzeller güzeli Zeyneplerimiz! Kurban mı vereceğiz evlatlarımızı bir bataklığa. Susacak mıyız böyle hep? Sustukça kızlarımızın bataklığa batmasına sebep olmayacak mıyız?
Bugün temiz kalmış zihniyetin günüdür, bugün kadınlığını ayaklar altına sermemiş kadınlarımızın günüdür. İyiyle kötüyü ayırt etmek gerektiği gibi, kadınlarımızla, kadınlığını unutanları da ayırt etmek gerekir.
Varsın olsun siz aç kalın, susuz kalın ama kadınlığınızı unutmayın. Destanların yazıldığı günlerde, sizlerde destanlaşın…
Kadınlığını unutmamış, en saf analarımızın, bacılarımızın, kardeşlerimizin kadınlar günü kutlu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum