1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Not sistemi silbaştan değişti
Not sistemi silbaştan değişti

Not sistemi silbaştan değişti

Not yönetmeliği değişti. 3 buçuktan 4, 4 buçuktan 5 alıp sınıf geçme hayalleri suya düştü. Yeni sistem çok farklı...

A+A-

Her dönem farklı sistemle karşılaşan öğrencilerin bu kez de not sistemi değişti. Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Buna göre, "not" yerine "puan" sistemine geçilecek. Bir dersin dönem ve yıl sonu puanı hesaplanırken aritmetik ortalamanın yarım ve yarımdan büyük kesirler olması durumunda tama yükseltilmeyecek. Örneğin öğrencinin notu 3.5 ise 4 yapılmayacak. Puan karneye olduğu gibi aktarılacak.
FEN LİSELERİNDE NAKİL SERBEST
Öğretmenler, takdir hakkını yani kanaat notu kullanarak dönem notunu yükseltemeyecek. Okul birincileri de yeni sisteme göre belirlenecek. Mezun olmadan okuldan ayrılanlara da öğrenim belgesi verilecek. Fen Liseleri Yönetmeliği'nde de değişiklik yapıldı. Buna göre, fen liseleri fen alanı ile ilgili ünivesitelerin bulunduğu yerlerde açılacak. Açık kontenjan bulunması durumunda, fen liseleri arasında nakil yapılabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız