Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖDEV

A+A-


Öğrencilerimizin ara tatilde öğretmenleri tarafından verilen test çözme ve diğer ödevleri velilerimizin yardımı ile yaptıklarını gözlemledim.
Hâlbuki öğrenmenin yeri okuldur. Eve ödev verilmemesi gerektiğini meslektaşlarımın bilmesi gerektiğine inanıyorum. 
Kişinin, kişiliğin ana vatanı çocukluğudur. Çocuk hayatı boyunca birçok evrelerden geçer. Doğumundan sütten kesildiği döneme kadar; bebeklik, sütten kesilip ergenlik çağına kadar çocukluk ve nihayet çocukluktan sonra da ergenlik çağını yaşar. Kişi bu dönemlerin hakkını veremeden eksik ve kusurlu yaşarsa ileriki yaşlarda telafisi mümkün olmayan arizalarla karşılaşır. Her türlü psikolojik rahatsızlıklar ve cinsel saplantılar bu dönemlerdeki hatalı uygulamalardan doğar. 
Onun için çocuk her dönemi dolu dolu yaşamalı, hakkını vermelidir. Ana babalar çocuklarının bu dönemlerini çok iyi takıp etmelidir. Hele dönem geçişlerine dikkat etmelidir. Hele oyun çağındaki çocuk bol bol oyun oynamalı, gezip tozmalıdır. Çocuk oyunda ve oyunla gelişir ve kişilik kazanır. Öğrenecek olduğu şeylerde severek, oynayarak ve eğlenerek kazanırsa kalıcı olur.
Oyun çağındaki çocuğu ezberci eğitimin dayattığı test ve diğer bilgi bombardımanı ile oyalar meşgul edersek karşımıza kendini geliştiren, sorunlarını çözebilen ve her durumda ayakta kalmayı başarabilen bireyler değil; bilgi hamalı, edilgen, devamlı başkalarının etkisinde kalan, üretemeyen, üretileni uygulayamayan bireyler çıkar. 
 Çocuk dıştan gelişmez, içten gelişir. İçten gelişme; düşünerek, hayal kurarak, üreterek ve uygulayarak gelişmektir. Onun için de tatilde bol bol kitap okusun, gezsin, açık havada dolaşsın. Sinemaya, tiyatroya ve müzelere gitsin. Çeşitli soysak etkinliklere katılsın ve okul stresini atsın.
Hala okullarda öğrencilere tatil ödevi olarak bunların haricinde bir aktivite yapmaları için ödev veriliyorsa eğitim kurum ve planlayıcıları programı gözden geçirsin, gerekli düzenlemeyi yapsın istiyor; tatillerinin verimli geçmesini diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum