1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. ÖĞRETMEN KİMDİR?
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖĞRETMEN KİMDİR?

A+A-

 

Öğretmen; Siyasal Din bezirgânı, cemaatçi, tarikatçı ve hiçbir sohbet odasına mensup olmayan; hurafelere, batıl görüşlere inanmayan; dil, din, ırk, mezhep ve inanç farkı gözetmeyen; onurlu, aydınlanma devriminin savaşçısı, demokrasi ve özgürlüklerden yana; demokratik laik cumhuriyeti ve Atatürk ilkelerini savunan; bilim ve uygarlığı kendisine şiar edinen, barışçı değerleri taşıyan bir neferdir.

En azından olması gereken budur.

Öğretmen atandığı bölge, okul ve konumuna göre kimi zaman okulun çalışan personeli, soba yakar temizlik yapar, çevresinin devlet işlerine yardım eden muhtarı, öğrencinin her şeyi ile ilgilenen velisidir.. Öğretmenliği ile birlikte her şeydir.

“Atatürk’e sormuşlar;

-paşam vekil maaşlarına ne kadar zam yapalım?

Atatürk;

-öğretmen maaşını geçmesin..”

Ulu önder M.K. Atatürk’ün öğretmene verdiği değer bu iken bu gün öğretmenlerimizin;

-%81 i kredi kartı,

-%79 u banka,

-%39 u kişilere,

%40 ailelerine borçludur.

OECD ye üye 34 ülke içinde öğretmen maaşında Lüksemburg 93 bin 397 dolarla 1. Sırada iken Türkiye 25 bin 189 dolarla 27. Sıradadır. Bizden sonra 7 ülke daha vardır. Avusturya, İzlanda ve Yunanistan dan bile gerideyiz.

Bununla birlikte atamayı bekleyen, geçim sıkıntısı çekip ek iş yapmak zorunda olan binlerce öğretmen daha eklersen ülkemizin eğitim manzarası ortaya çıkar. 24 Kasımlarla senede bir gün kuru bir övgü ile avutmanın hiçbir önemi yoktur.

Öğretmen Sendikaları ya üstünde ölü toprağı vardır kış uykusuna dalmıştır ya da makam,mevki, atama, belli yerlere gelmek için parsa toplamakla meşgul, kendi görev ve sorumluluklarından bir haberdir..

Öğretmen kendi sorunları ile tek başına yapayalnız bu şekilde dururken eğitim sürecinde dershanelerin neden ortaya çıktığı ya da ihtiyaç duyulduğunu varın siz düşünün.

“Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Millet sizden fikri hür, irfanı hür ,vicdanı hür nesiller ister!”-M.K.ATATÜRK

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum