1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. ÖĞRETMENLERİM..!
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖĞRETMENLERİM..!

A+A-

 

 

 İlköğretim okulu öğretmenlerini unutulamaz. Hele onlarla paylaşılan bir anı varsa…

Unutamadığım öğretmenlerimi ve onlarla olan anılarımı sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Nurettin BİLGİN; Artvin Ardanuç ilçesinden geldi. İlkokul birinci sınıf öğretmenimdi. Ben daha okul çağına gelmeden bu öğretmeni ve bir arkadaşını evimize geldiğinde tanıdım. Bir akşam evimizde otururken elindeki tespihi bana vererek saymamı söyledi. Sayarken ipini koparmış ve boncuklarını yere dökmüşüm. Onları toplayıp kendisine verdim ve boncuklarını tekrar ipe dizerek bana verdi Saymamı tekrarladı. Sayarken tekrar ipi koparmış boncuklarını yere dökmüşüm.

“-Ben sana say dedim Yere dök mü dedim” diye yanağıma bir şamar attı. Etrafa bir baktım babam, annem ve amcalarım gülüyor.  içimden “öğretmen ne kadar büyük ve korkusuz. Baksana ana babam ve amcalarımdan çekinmeden beni tokatlayabildi” dedim. O zaman öğretmeni gözümde daha çok büyüttüm. İçimden “bende öğretmen olacağım “ dedim.

Recep DOĞAN: Bursa dan geldi. Tek hatırladığım beni ikinci sınıfta iken sınıfta bırakması.

Tüncer CİVELEK: Artvin nin Ardanuç ilçesinden. Üçüncü sınıf öğretmenim. Kendime idol seçtiğim ilk öğretmenim. Yıllar sonra ben şube müdürü olduğumda iki anlamlı karşılaşmamız olmuş. Aradan seneler geçmiş(38 yıl). Bir gün Rize de toplantıya gittiğimde öğle arası öğretmenler lokaline uğradım. Bir masada tanıdık bir yüz gördüm. Ancak tam da emin değilim. Masadan konuşmaları dinlemeye çalıştım. Öğretmenim Tüncer beyin o güzel diksiyonlu güzel cümlelerle konuşurken hiçbir endişem kalmamıştı. Yanlarına yaklaştım;

“-Af edersiniz sizin adınız Tüncer mi?” Diye sordum

“-Civelek de var” deyince hemen ellerine sarılıp

“-Verin elinizi öpeyim hocam” dedim. Elini vermedi ancak bana;

“-Dur hele seni önce ben tanımaya çalışayım” diyerek beni süzmeye çalıştı.

“-Köyünü söyle” dedi. Köyümü söyleyince

“-Ali değil mi?” Diye yüzümü öptü. Ne işimin olduğunu sordu. Kendisinden ve arkadaşlarımdan bahsettim. Şube Müdürü olduğumu söyleyince arkadaşlarına beni övünerek tanıttığını, ne kadar mutlu olduğunu hiç unutmam.

Bir de Ankara’da ADD genel kurultayında karşılaştık. 

“-Ne kadar anlamlı bir karşılaşma Ali” diyerek kucaklaştık.

Necati TÜYLÜ; Sivaslı idi. 4-5. Sınıf öğretmenimdi. Çalışkan olduğumdan özel ilgilenirdi. Beni babamdan habersiz Çamlıhemşin Ortaokuluna kaydettirmişti. Hiç iletişim kuramadım.

Mehmet Kamil BAL, Son rol modelim. Ortaokul da yapılan guruplar arası bir bilgi yarışması sonucu bizim grup birinci çıktı. Türkçe öğretmeni ve okul müdürüm M.K amil Bal bana “çöplük” isminde bir roman armağan etti. Okumamı ve okudukça kitap vereceğini söyledi. Okuma sevgisini ortaokul ikinci sınıftan beri devam ediyor. Bu gün okumayı ve kitapları seviyorsam bunu öğretmenim M. Kamil BAL Beye borçluyum.

Yıllar sonra Çamlıhemşin’e ziyarete geldiğinde karşılaştık. Hala sosyal medyada yazışıyor ve görüşüyoruz.

***

SON NOT:

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile eski öğretmenlerimi andım. Bu öğretmenleri tanıyan, adresini telefonunu ve herhangi bir iletişim yolunu bilenlerin lütfen paylaşmasını istiyorum. Sağ olanların sağlıklı uzun ömür, ölenlere de rahmet diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.