1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. OKUMA ALIŞKANLIĞI ÜZERİNE
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

OKUMA ALIŞKANLIĞI ÜZERİNE

A+A-

 

Okumak denince aklınıza; canına okumak, meydan okumak, bildiğini okumak, maval okumak, beynini okumak ve hariçten gazel okumak gibi deyimlerin anlatmak istediği ifadeler gelmesin.

Toplumda “oku da adam ol” deyiminin, “vezir olmuşsun ama adam olamamışsın” terimlerinin çokça kullanılması okumaya olan olumlu bakış açısını kanıtlar.

Okumakla harfler sözcüklere, sözcükler cümlelere, cümleler de daha büyük anlam bütünlüklerine derlenip toplanır. Tıpkı ilk patlamadan beri kâinatın sürekli genişleyip büyümesi, büyüdükçe içinde barındırdığı varlıkların artması gibi. Bilginin kâinat sonsuzluğu gibi…

Okumak, bir boş zaman meşgalesi değildir. Bunu bahane edip boş zamanlarını okuyarak değerlendirenlere, dolu zamanlarında neler yaptıkları sorulmalıdır.

Okumak; dışsal alışkanlığı içe yöneltmektir. Okumak kitapla arkadaş olmaktır. Bir kitap ile arkadaş arasındaki fark, bilgelik düzeyi değil, kitapla “iletişim kurma” tarzımız olduğu unutulmasın. Çünkü okuma eyleminin sınırları, onun meziyetlerinin doğasından kaynaklanmaktadır. Okumanın zihinsel yaşamımızda oynayabileceği rolü anlamamızı sağlayan, güzel kitaplardır.

Düzenli okuma, içimizdeki hayvanı eğitme, kendimizi insanlaştırma sürecidir. İnsan kendini okuyarak keşfeder. Okuyarak var eder, yaratır. Bir başka deyişle okuma, insanın kendini arama kurtarma sürecidir. Kendini var etme çabasıdır.

Öğretmenlik yaptığım yıllarda öğrencilerimden en çok istediğim ve önem verdiğim işlev kitap okuma alışkanlığını kazanmalarını sağlamaktı. Onun için çeşitli yöntemler uygular, yapılan okumaların sonunda armağanlar verirdim. Okumalarını denetlemek içinde bazı kurnazlıklar yapardım. Örneğin okunmasını istediğim kitabın son sayfalarına doğru metnin içinde bir işaret, rumuz veya şifre koyardım. Kitabı okuyup gelene bu şifreyi sorardım. Bilene yeniden kitap verirdim. Belli bir süre içinde en çok kitap okuyanlar önemli gün, hafta ve törenlerde diğer öğrenci, öğretmen ve velilerin gözleri önünde taltif eder çeşitli ödüller verirdim. Sınıf, okul ve kendi ev kütüphanesine kitap temini için kampanyalar açtırırdım. Yakın uzak tanıdık iş ve esnaflara kendi dillerinde mektuplar yazdırırdım. Böylece kampanyaları kendilerine mal etmelerini sağlardım.

Okuma ile ne kazanırız?

·         Kitaplarla kendimize kanat takıp ülkeden ülkeye, istediğimiz yere uçabilir, zamanda yolculuk gibi geçmişimize ve geleceğimize açılabiliriz.

·         Geçmişte ve yaşayan bilim adamları, yazar, bilge ve üstatlarla tanışır, bunların kurgulamış olduğu eser kahramanları ile sohbet edebiliriz.

·         Yaşama sevincimiz artar, yaşamaktan zevk alırız.

·         Kitap gibi bize küsmeyen, darılmayan ve kötülük etmeyen arkadaşlar ediniriz.

Toplum olarak sözlü kültürden henüz yazılı kültüre geçmiş değiliz. Bundan dolayı okuyan insanımız azdır. Okullarımızda da okumayan insan yetiştiriliyor. Eğitim tersine işliyor. Okuma alışkanlığı kazandırmak için bir yerden başlamak gerekiyor.

Okuma alışkanlığı kazandırma projeleri:

·         Okullarda oyunlarla eğlenceli okuma günleri ve saatleri düzenlenmeli.

·         Okuma alışkanlığı araştırması, anket ve sorgulamalarla toplumun % kaçının okuduğunu, okumayanların okumama nedenleri araştırılmalı.

·         Evinde kitap ve kütüphanesi olup olmadıkları araştırılıp geliştirilmesine çalışılır.

·         Okumaya güdüleme programları, okumayı sevdirme atölyeleri ve okuyan toplum projesi gibi projelerle mekânlar oluşturup; kültür şoku, okuma kışkırtısı, kitapla barışma söyleşileri, düşünce üfürmeleri gibi ilgi çekici kavram ve isimler verilmeli.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.