Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖN YARGI

A+A-


Ön Yargı sözü Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde “Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir” kalıbıyla tanımlanmış. Ön yargının insanı sıkıntıda bıraktığı bir gerçektir. Zira ön yargı kulaktan dolma bilgilerle ya da dış görüntüyle edinilen, öze inmeden, aceleyle verilmiş kararlardır. Eksiktir anlayacağınız, hatta birçoğu baştan sona yalandır, hatadır. Adaletten en uzak bırakılmış yargıdır.
Ön yargı, illa kötü düşünmek, kötüyle şekillendirmek değildir. Güzel olmayana, güzellik ön yargısında da bulunabiliriz mesela. Fakat insanlık öyle bir hal’e getirilmiş, öyle bir sınırda bırakılmış ki iyi görmek, güzeli düşünmek suçmuş gibi. Suizan’ın temelini tarihte ilk kim atmış tartışılır, fakat günümüzde hemen hepimiz suizan’a bulaşmış bireyleriz.  Suizanna karşı, hüsnü zan ile yaşamak, ön yargıyı temelinden yıkmak varken, üzerine her geçen gün kat atmakla meşgulüz. Dost sohbetlerinde kendi ön yargımızı başka zihinlere kazımak için bin bir türlü şaklabanlık yapmaktayız, kendimizi attığımız çamura, başkalarını da çekmekteyiz. “Ön yargı kötüdür” hemen hepimizin söylediği bu cümle, hayatımızı etkilemiyor ne yazık ki. Kötüdür fakat kötüyü seviyoruz!
Önünü alamadığınız, davranışlarınızı etkileyen bir ön yargıya sahipseniz bu durum kişilik sorunudur kanımca. Benciliğin, şımartılmış egonun, kendini büyük görme hastalığının karşı taraf üzerinde yıldırıcı davranma çabasıdır. “ben ve diğerleri” deme gafletinin başka bir yoludur. Kırın içinizdeki putları! Kendinizi ve çevrenizi önyargılarla donatabilir, insanlara karşı cephe açıp meydan okuyabilirsiniz, unuttuğunuz şey "gerçekleri nasıl yıkacaksınız?"
Ön yargısız olmak, tarafsız olmak değildir. Herkesin seçenekler arasında yakınlık duyduğu bir taraf muhakkak vardır. Derinine inmeden, denizin dibinde ne olduğunu bilemezsiniz. Ayaklarınızı suya daldırmakla dalgıç olmayacağınız gibi…
İnsanlara gözlerinizle bakıp, kendi fikrinizle şekillendirmeyi tercih edeceğinize göz kapaklarınızı kapatıp kalp gözünüzü açın derim. Zaman tanıyın kendinize. Önyargılarınız karşınızdakine size verdiği zarar kadar zarar vermez, zira siz ne düşünürseniz düşünün doğru olan değişmeyecektir. Şekilden şekle değil, kalpten kalbe yol çizerseniz gerçeği anlayacaksınız.
Sinirlenip, köpürmek kolay olandır, eleştirip yerden yere vurmak da öyle… Beğenmemek, hor görmek, kimin ne haddine! Oturduğunuz makam kapısını çalan insanların görünüşüne göre değişiyorsa davranışlarınız, en büyük davranış bozukluğunu yaşıyorsunuz demektir. Ön yargı gibi bir duvarınız varsa, o sizin utanç duvarınızdır. Şimdi oturup bir köşesinde ağlayın…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum