1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Organik çay, Hemşin ve Çaykur
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Organik çay, Hemşin ve Çaykur

A+A-

Çaykur, Türkiye’de çay sektöründe bir ilk olarak üç yıl gibi kısa bir zaman içerisinde yapmış olduğu yatırımla, Doğu Karadeniz Bölgesi Organik tarım havzasını Hemşin ilçesinde kurarak, 3 ayrı pakette siyah ve yeşil organik çayları Türkiye’ye kazandırdı.

Hemşin’de yetiştirilen çaylardan oluşan; Organik Hemşin Çayı, Organik Rize Çayı ve Organik Zümrüt Yeşil Çay paketleri Çaykur tarafından piyasaya sürüldüğü andan itibaren adeta yok satmaktadır. Organik Tarım Havzası ilan edilen ve Çaykur’un ilk organik çay üreten fabrikası olarak Hemşin ilçesine büyük katma değer kazandıran fabrika şimdiden ilçenin makûs talihini değiştirmiştir.

Artık bütün dünyada daha natürel, daha sağlıklı, daha kaliteli ürünler için organik tarıma yönelme başlamıştır. İşte dünyada başlatılan organik tarım üretimine geçişi erkenden gözlemleyen ve yıllardır bu alanda fikirlerini her ortamda dile getiren, aynı zamanda Yüksek Ziraat Mühendisi olan Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, beynindeki bu hayalini devlet büyüklerine anlatarak ve bağlı olduğu ilgili bakanlığı ikna ederek, Rize’ye ve Çaykur’a çok önemli bir fabrika kazandırmıştır. Böylece Rize de organik tarıma geçmeyi başarmış oldu. Bu yatırım hükümetin izniyle gerçekleşmiştir. Fakat bu fabrika kısa sayılacak bir sürede kurularak 3 ayrı pakette organik çayı üreterek piyasaya sürmüştür. Kısa sürede bu organik çaylar satıcıların ve tüketicilerin beğenisini kazanarak, en çok satan çaylar listesinde ilk sıraya yerleşmişlerdir. İşte bu yeni fabrikanın ve yeni natürel ürünlerin mucidi Genel Müdür Sayın Ekrem Yüce’dir. Sezar’ın hakkı, Sezar’a!

İşte size organik tarımın faydaları:

Öncelikle hiçbir şekilde sentetik girdiler kullanılmayacağından doğal fauna ve flora korunmuş olacaktır. Başta toprak olmak üzere biyolojik çeşitlilik artacak, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri ıslah edilecek, ürün kalitesi ve hoş kokusu artırılmış olacak. Toprak ve özellikle su kaynaklarındaki kirlenme önlenecek. Biyolojik çeşitlilik artacak. Daha sağlıklı, kaliteli ve güvenilir ürünler elde edilerek dış piyasalarda rekabet gücü yükselmiş olacaktır. Organik tarım yalnızca insan sağlığını değil, aynı zamanda yaşam alanlarımızın korunmasını da sağlar. Gelecekte organik tarım uygulanan alanlar turizm yönünden bir cazibe noktası olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum