1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. ORGANİK ÇAY TARIMI
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ORGANİK ÇAY TARIMI

A+A-

 

Çay bölgemizin incisi içilenlerin birincisi…

Çay üretimi yapan her ailede; üretici, çay işçisi, nakliyecisi ve satıcısından içicisine kadar muhatap olan mutlaka biri vardır. Geçimini bu yolla sağlamaktadır. Aynı zamanda sofralarımızın patron içeceğidir. Bu nimete sahip olduğumuz için övünürken değerini de vermek gerek. Daha kaliteli üretip daha sağlıklı ürün elde etmek gerek. Burada Organik Tarımın önemi öne çıkar.

Organik tarım uygulamaları çevreyi koruyarak, üreticilerin ürünlerini daha yüksek fiyata satmasına olanak tanıdığından gelirini artırır ve ihracat avantajları getirir. En önemli faydası da, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmamızdır.

Çay kur bu tarımı desteklemekle;

·         Bölgemizde doğayı koruyarak ihracatı artırmak,

·         Bozulan doğal dengeyi yeniden onarmak,

·         İçilebilen suları sağlıklı hale getirmek,

·         Gelecek kuşaklara doğal, temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak,

·         Hem üreticinin hem de Çay kurun gelirini artırmak,

·         Doğu Karadeniz’i dünyanın en büyük organik tarım havzası haline getirmeyi amaçlamıştır.

Geçmişten günümüze Çaykur uygulamalarına baktığımızda en verimli dönemi yaşadığımızı söyleyebiliriz.

·         Siyah, yeşil, meyve suyu tadında didi çay üretimini gerçekleştirmesi; organik çay üretimine teşvik etmesi ile hammadde yaş çay yaprağını değerlendirmesi,

·         Randevulu ve saatli kamyon üstü çay satma, erken ve taze toplanan çaylara yüksek fiyat vererek teşvik verme ve çay filizi tomurcuğundan beyaz çay ve ilaç kullanımında değerlendirme çalışmaları,

·         Ayrıca Genel müdürlüğün her zaman ve ortamda üretici ile iletişim halinde olması, uygulamaları ile ilgili anında bilgi vermesi, özel günlerinde üzüntü ve sevinçlerini paylaşması, SMS yolu ile her zaman üreticinin yanında olup önem vermesi gibi çalışmalar kayda değerdir.

Geçmişteki gibi üreticinin ürünü elinde kalıp yanmıyor ya da denize dökülmüyor. Üretici sattığı çayın bedelini aylarca beklemiyor. Çay yaprağından çeşitli ürünler üreterek kaliteyi artırmaya çalışıyor. Çaykur yönetimi bu işin hakkını veriyor. Doğruya doğru…

Ancak; yıllar önce Avrupa’nın kendi ismi ile anılan süni Avrupa gübresini terk etmesine rağmen biz hala toprağımızı ve dolayısı ile kendimizi zehirliyoruz. Çay bahçelerine yakın yerlerde başka hiçbir ürün yetişmemeye, kendiliğinden yeşerenlerinde zamanla kurumaya başladığı görülüyor. Toprağın bu zehirden kurtulup kendine gelmesi bile yıllar alır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak;

·         Devlet destek primini artırıp üreticinin kaybettiği çayın değerini telafi etmeli ve organik çay tarımını teşvik etmeli. Üretici konu ile ilgili olarak periyodik sürelerde bilgilendirilmelidir.

·         Organik gübre temini için Çay ekicileri kooperatifleri ile iletişime geçilmeli,

·          Üreticinin sattığı çaya kota uygulanmamalı.

·         Üreticinin ruhsatsız çayları da kayıt altına alınmalıdır.

·         Organik çay üretimine pilot bölgeler halinde değil tüm üreticilerin geçmesi için alt yapı çalışmalarına hız verilmelidir. Bölgeler arasındaki adaletsiz ve dengesiz uygulamalara son verilmelidir.

·         Organik çay tarımına geçen pilot bölgelerde Organik Çay üretimi yapan fabrikalar yapılıp üretime geçmelidir.

·         Suni Avrupa gübresi yasaklanmalıdır. Hele organik çay tarımı yapan bölgelere asla sokulmamalıdır.

·         Kadro bekleyen yüzlerce çay işçisine hakları verilmelidir.

·         Çay alım kampanyalarında görevlilerin sık sık denetlenerek keyfi ve hatalı uygulamalarına imkân verilmemelidir.

·         Yaş çayın değeri verilmeli, ücreti arttırılmalı,

·         Özel firmaların tuzaklarına üreticiler itilmemelidir.

Dünyanın en güzel bölgesinde, doğasında yaşadığımızın değerini bilelim. Bu günü değil geleceği, kendimizi değil çocuklarımızı ve torunlarımızı düşünelim. Sağlıklı bir doğayı, sağlıklı bir kuşaklara bırakalım.

Haydi, ilk uygulamayı da yöremizde Organik Çay Tarımına geçerek başlatalım.

Var mısınız?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.