1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. ÖRNEK BİR OKUL
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖRNEK BİR OKUL

A+A-

Her ortamda zamanı gelince paylaşırım, ”Benim ilk ve son aşkım, mesleğimdir.”
Öğretmenlik yaptığım yıllarda beni ziyarete gelen velilerden devamlı şu sözleri işitirdim: ”Hocam bu çocuklarla nasıl baş edebiliyorsun? Biz gürültülere on dakika dayanamıyoruz. Siz nasıl katlanıyorsunuz?”
“Çocukların çıkardıkları sesler gürültü değil, kuş cıvıltısıdır. “derdim.
***
Okul müdürlüğüm görevinde iken her hafta sonu ve başı bayrak törenlerinden önce kısa konuşmalar yapardım. Konuları, eğitim süreci içinde bulduğum eksiklikler, aksaklıklar ve ödüle layık davranışların sergilenmesi; yakından uzağa çevre, yurt ve dünya gündeminden bizi ilgilendirenlerden seçerdim. Bu ön konuşmaları bazen nöbetçi öğretmen, öğrenci veya o an için hazırda bulunan diğer paydaşlar kanalı ile yaptırmaya çalışırdım. Böylece birkaç amacı tek bir eylemle gerçekleştirmeye çalışırdım.
Toplum karşısındaki konuşma fobisinin kırılması, çevre, yurt ve dünya gündeminden kopuk olmamak, okulun toplumda bir kültür, bilgi ve çekim merkezi olduğu gerçeğini vurgu yapmak.
***
Evime yakın oluşu nedeni ile fazla bir çaba harcamaksızın gözlemini yapabildiğim örnek bir okul, yönetici ve ekipten söz etmek istiyorum.
TOKİ.İ.Ö
Okul müdürünün törenlerdeki konuşmaları evimden dinledikçe anılarım gözlerimin önüne gelir, âdeta bir nostaljiyi yaşarım. Doyamadığım, doymama izin verilmeyen öğretmenlik meslek aşkımın o güzel anıları; rengârenk giysileri ile cıvıl cıvıl oynaşan çocukları izledikçe bir kez daha gözlerim dolar ve hüzünlenirim.
Bu okulumuzun bahçe kapısından içeriye doğru gezintiye çıktıkça; görülen tertip, düzen ve temizliğin, ”aynası, iştir kişinin, lafa bakılmaz” deyimini haklı çıkarmaktadır.
Hele kütüphane, yemekhane ve yeni yaptırılan salonu görmeye değer nitelikte olduğuna tanık olursunuz.
Kütüphaneye kitap sağlama,depremzedelere yardım etme, veli eğitim seminerleri, öğrenci velilerini evlerinde ziyaret etme, okuma yazma ve bilgisayar kurslarını düzenleme yapılan önemli ve çok güzel çalışmalardır.
Okulun misyon ve vizyon sahibi olduğu, hedeflerine doğru sağlam adımlarla yürüdüğünü ispat etmektedir.
Yönetim bir ekip işidir. Bu başarı; sadece idarecilerin değil, onların organizatörlüğü eşliğinde okulun tüm paydaşlarına aittir.
Karşılama, ağırlama ve uğurlamalarda öğretmelerin güler yüzlü ve saygılı duruşları; öğrenci velileri ile olan pozitif ilişkileri bir ahengi andırırken, toplumun eğitim-öğretime imece usulü topyekûn katkısını sağlar nitelikte olduğunu öne çıkarmaktadır. Bu da başarıyı arttıracak en önemli faktörlerden biri olduğu için karşımıza; örnek bir okul, başarılı yönetici, uyum içinde ekip ve özlenen öğretmen profilini koymaktadır.
***
24 Kasım Öğretmenler Günü nedeni ile başta depremde, terörde ve görevi başında yitirdiğimiz eğitim şehitlerimize Allah tan rahmet dilerim.
Atanamayan, sıra bekleyen ve geçim sıkıntısından dolayı iki yakası bir araya gelmeyen fedakâr arkadaşlarımın; eğitimcinin emeklisi olmaz anlayışını benimseyen emektar arkadaşlarım ve büyüklerimin Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutlar; başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum