1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. OSMANLIDAN CUMHURİYETE BİR MÜZİK ADAMI
OSMANLIDAN CUMHURİYETE BİR MÜZİK ADAMI

OSMANLIDAN CUMHURİYETE BİR MÜZİK ADAMI

Türk sanat müziği bestecisi Sadettin Kaynak, ölüm yıl dönümünde Rize'de anıldı

A+A-

RİZE (AA) - Türk müziğinin unutulmaz bestecisi merhum Hafız Sadettin Kaynak, vefatının 62. yıl dönümünde Rize'de düzenlenen törenle anıldı.

kaynak4.jpg

Rize Belediyesi tarafından organize edilen ve Dem-i Neva Musiki Topluluğu tarafından İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda Kaynak'ın şiirleri seslendirildi, hayatı ve eserleri hakkında sunum yapıldı.

kaynak1-001.jpg

Grup üyesi Esra Bal, AA muhabirine, Dem-i Neva Musiki Topluluğu olarak Rize'nin değerlerine önem verdiklerini söyledi.

kaynak2-001.jpg

Bestecisi Sadettin Kaynak'ın musiki anlamında gelmiş geçmiş kıymetli bestekarlardan biri olduğunu ifade eden Bal, "Onun eserlerini icra ederek vefatının 62'ncı yıl dönümünde bir anma gerçekleşelim istedik. Onun üzerine henüz bir bestekar gelmedi." dedi.
Bal, toplulukta her meslek grubundan kişilerin yer aldığını belirterek, "Gönüllü esasına bir şeyler yapmaya çalışan bir grubuz. İşimizi isteyerek, keyifli ve sahiplenerek yapıyoruz. Bu yüzden mutluyuz." ifadelerini kullandı.
Grubun üyelerinden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan ise besteci Sadettin Kaynak'ın, Cumhuriyet döneminin en önemli bestekarlarından birisi olduğunu kaydederek, "Unutulmaz eserlere imza atmış bir bestekar. Bizim amacımız Kaynak'ın eserlerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak. Birbirinden değerleri eserlerini seslendirmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

kaynak3-001.jpg

Programa, İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Arıcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı ile diğer davetliler ve vatandaşlar katıldı.

sadettin-kaynak01.jpg

Sadettin Kaynak, klasik Türk müziği bestecisi. Aslen Rize'nin Derepazarı ilçesinden olan Ali Alâaddin Efendi ve Havva Hanım'ın oğludur. 1895 yılında İstanbul'un Taşkasap semtinde doğmuştur. Sesinin güzelliği nedeniyle henüz 10 yaşında iken hafız olan Sadettin Kaynak, yine o yaşlarda babasını kaybetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum