1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Ovit için dadaşlarla buluşuyoruz
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Ovit için dadaşlarla buluşuyoruz

A+A-

Gecen yıl ERVAK’ın öncülüğünde ve ETSO katkıları ile İspir ilçesinde Rize-Erzurum yolu Ovit dağı tünelinin yapımı ile ilgili bir panel yapıldı.

RTSO başta olmak üzere birçok sivil toplum örgütü temsilcileri, Karayolları yetkilileri ve iki şehrin valileri, belediye başkanları, Erzurum Ak Parti milletvekilleri ile çok sayıda ilgili ile yetkililer de bu panele katıldılar.

Gecen yıl Ovit dağında gerçekleşen bu panele Rize ve Erzurum’da görev yapan yazılı ve görsel basın da bir hayli ilgi göstermişti.

Aradan geçen bu bir yıl zarfında İyidere-İkizdere yolu güzergâhında yapılan iki şeritli yol çalışmaları dışında fevkalade bir gelişme kaydedilemedi.

İnşallah 18 Haziran’da ETSO tarafından organize edilen ve RTSO’nun da katılacağı toplantı ses getirecektir.

Bu önemli toplantı neticesinde iki ilin yöneticilerinin ve hükümetimizin bu yol ile ilgili artık önemli kararlar alacağına inanıyorum.

Ovit dağı tünelinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu açısından başta ekonomik, stratejik ve sosyal, kültürel acıdan ne kadar önem arz ettiği artık herkesçe çok iyi bilinmektedir.

Bu yol ile ilgili iki şehrin ticaret odası üzerine düşeni yapmaktadır. RTSO Başkanı Ömer Ofluoğlu adeta bu yola kilitlenmiş, oda olarak yönetimi ve Meclis Başkanı Karamehmetoğlu ile birlikte her platformda bu yolu gündeme taşıyarak soğumasına fırsat vermemektedirler.

Keza Erzurum ayağında her dönem İspir bölgesinden il genel meclis üyesi seçilen, bu dönem de yine Ak Parti’den meclise giren Tahin Bayramoğlu adeta isimsiz bir kahraman olarak yıllardır yılmadan, yorulmadan siyasi ve bürokratik çalışmaları, basındaki açıklamaları ile bu konuda canlı tutma özelliği ile tarihin sayfalarında yerini alacaktır.

Yine Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Kemal Yardımcı da Ovit dağı yolu ile ilgili çok duyarlı çalışma ve açıklamalarla önemli katkılarda bulunmaktadır.

Rize’de yayın yapan yerel ve görsel medyamız sağ olsunlar bu yolumuzla ilgili sürekli yapıcı haberlerle konuyu işlemektedirler. Fakat herkesin artık malumudur; bu yolun ve dağın yapılması için hiçbir zaman kaleminin mürekkebi tükenmeyen, Ovit denilince akla ilk gelen isim gazeteci- yazar İsmet Kösoğlu’dur.

RTSO Başkanı Ofluoğlu, “İki bölge için çok önemli olan bu yolun artık yapımına başlanarak tünelle 12 ay aşılması neticesinde sağlanacak ticaret hacminden ülkemizin bütünü fayda sağlayacaktır. Çünkü bu proje sadece Rize-Erzurum’u değil, Anadolu’nun yarısını ilgilendiren bir projedir. Bu yol tamamlanıp Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya bağlandığında toplam 20’yi bulan illerimizin ekonomik açıdan kısa zamanda kaderlerinin değişeceğini hep birlikte inşallah göreceğiz.” diyerek bu yolun Türkiye için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha dile getirmektedir.

Ovit için tekrar Doğunun Başkenti Dadaşlar kenti Erzurum’da buluşacak olan ETSO ve RTSO Başkan ve yönetim kurullarını bu çalışmalarından dolayı şimdiden kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
6 Yorum