1. YAZARLAR

 2. Ali GÜNAY

 3. ÖZÜR DİLİYORUM!
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZÜR DİLİYORUM!

A+A-

Özür dilemek, sizin haksız olduğunuz anlamına gelmez. Karşınızdaki insana verdiğiniz değerin egonuzdan yüksek olduğunu gösterir.-S.Freud

Evet, ben gençlerden özür diliyorum!

Günümüzün gençliğini teknoloji ustaları, bilişim uzmanları olmalarına rağmen asosyal, sorumluluk almayan, yurt ve dünya gündeminden uzak, ruhsuz, lakayt ve ilgisiz biliyordum. Onları anlayamamışım.

Yanıldım.

Meğerki onlar herhangi bir örgüte ihtiyacı duymadan bir araya gelebilen, haklarını korumasını bilmekten öte haykırabilen ve bize göre daha derin düşünebilen pırlanta değerinde bireylerdir. Atatürk ün cumhuriyeti koruma, kollama ve geliştirme görevini hiçbir kuruma değil de direk olarak gençliğe emanet etmesinin anlamı şimdi daha çok anlaşılmakta ve önem taşımaktadır.

Peki, bu gençler ne istiyorlar?

 • Toplumun her kesimi ve kendilerini yönetenlerin doğaya, çevreye duyarlı olmalarını,
 • Her türlü yaşam tarzına, özel hayata müdahale edilmemesini,
 • Atatürk, bayrak, Cumhuriyet, vatan gibi değerlerin itibarsızlaştırılmamasını,
 • Hukukun adaletsiz uygulamalara alet edilmemesini,
 • Eğitimin dinselleştirilmemesini,
 • Medyanın korkutulup susturulmamasını,
 • Yandaş kesimin hızlı bir şekilde zenginleştirip geri kalanını sadakaya muhtaç edilmemesini,
 • Dinin her alanda politikaya alet edilmemesini,
 • Demokrasiden otokrasiye doğru yön değiştirilmemesini istiyor.

Bunu isterken de dünyanın hiçbir yerinde bir örneği daha görülmemiş eylem biçimini ortaya koyuyor. Onlara çapulcu, ayyaş demek biraz haksızlık olmuyor mu?

Çapulculuk; toplumun değişik gurup ve anlayışın temsilcilerini ortak bir zeminde bir araya gelip isteklerini eğlence, mizah eşliğinde yetkililere duyurmak,

Gezi Parkı alanı içinde kütüphane kurup birlikte kitap okumak, dağıtmak ve paylaşmak,

Dini kutsal gün ve gecelerimizde gezi gurubu eşliği ve korumasında ibadet yapmak,

Mevcut ağaçları sulayıp süslemek ve gölgesinde uyumak,

Gitar ve benzeri müzik aletleri ile çalıp söylemek ve halay çekmek,

Bedava yiyecek içecek dağıtmak, parası olmayanlara yardım edip ikramda bulunmak,

Art niyetli gurup ve kişileri aralarına almayarak her türlü provokasyona karşı uyanık olmak,

“her yer Taksim..her yer direniş..hükümet istifa…” gibi sloganlardan başkasına yer verilmiyorsa, çok iyi bir şey olmalı. O zaman bende çapulcuyum!

Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin devleti idare edebileceği zannedilir.-Devlet-platon

Kediye kaçış yolu bırakacaksın. Köşeye sıkıştırmayacaksın. Köşeye sıkıştırıp baskı altında tuttuğun kedi sonun da yüzünü tırmalar.

Bu günlerde gezi parkında başlayan kalkışma bir Türk baharı değildir. Hiçbir ülkenin şimdiye kadar yaptıkları kalkışmaya benzemez. Herhangi bir siyasi akım, ideoloji ve gurubun önderliğinde olan bir şey değildir. Çoğunluğunun gençlerin oluşturduğu, Atatürk’te birleş ilen ve hükümetin istifasını hedefleyen bir kalkışmadır. Birkaç çapulcu, ayyaş ve anarşist gibi laflarla küçümsememek gerek Sağından soluna sanatçısından sporcusuna toplumun tüm kesimlerinin destek verdiği bir harekettir. Süreçte örnek davranış ve tutumların sergilendiği tam bir dayanışma örneği. Kısacası bu kalkışma “yeter artık” diye feveran eden bir anlayışın sonucudur.

 Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir. Küçümsediğin her şey için gün gelir önemsediğin bir bedel ödersin-Tolstoy

Ön yargısız birbirlerinin farklılıklarını kabul edip koşulsuz sevgiyi paylaşan bu gençlerimizi anlayamadığımızdan dolayı özür diler onlarla gurur duyduğumuzu son söz olarak ilave etmek isterim.

Bir şeyin haklı olduğunu bildiğin halde o şeyden yana olmazsan korkaksın demektir.-Konfüçyüs

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
21 Yorum