1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Papa'nın programı belli oldu
Papa'nın programı belli oldu

Papa'nın programı belli oldu

Tüm tepkilere rağmen Papa 16. Benedikt'in Kasım ayında Türkiye'yi ziyaret edeceği belirtildi.

A+A-

Almanya ziyareti sırasında Hz. Peygamber'e yönelik sözleri nedeniyle İslam dünyasını ayağa kaldıran Papa 16. Benedikt'in Kasım ayında Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretin ayrıntıları belli olmaya başladı. Papa, resmi görüşmelerinin yanı sıra Ankara, İstanbul ve İzmir'de üç önemli ziyaret gerçekleştirecek. Ankara'da Anıtkabir'i ziyaret ederek Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakacak olan Papa, İzmir'in Efes İlçesi'ndeki Meryem Ana Kilisesi'ne giderek, burada ayine katılacak. Papa'nın İstanbul'da da Ayasofya'yı ziyaret etmesi planlanıyor. Ayasofya ziyareti sırasında dua edip etmeyeceği kesinleşmeyen Papa'nın bu ziyaretinin '8 dakikalık kültürel gezi' olduğu belirtiliyor.
12 Eylül'deki Almanya ziyareti sırasında Hz. Muhammed (S.A.V.) hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle İslam dünyasının sert tepkisiyle karşılaşan Katolik dünyasının ruhani lideri 16. Benedikt'in Kasım ayında gerçekleştireceği Türkiye ziyaretinin ayrıntıları belli olmaya başladı. Papa, 28 Kasım-1 Aralık 2006 tarihleri arasında Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak 28 Kasım'da Ankara'ya gelecek olan Papa, temaslarını 'devlet başkanı' sıfatıyla gerçekleştirecek. Papa'nın Ankara temasları Anıtkabir ziyaretiyle başlayacak. Anıtkabir'i ziyaret ederek, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakacak olan Papa, Atatürk'ün özel eşyalarının bulunduğu müzeyi de gezecek.
3 gün sürecek temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşecek olan Papa, Almanya'daki sözleri nedeniyle kendisine en sert tepkiyi gösteren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu'nu da makamında ziyaret edecek. Papa'nın aynı gün akşam Vatikan'ın Ankara Büyükelçiliği'ndeki yemeğe katılacağı belirtildi. Papa'nın geceyi elçilik rezidansında geçirmesi bekleniyor.
Papa'nın gezisinin ikinci durağı İzmir olacak. Ankara'dan İzmir'e geçecek olan Papa, Efes'teki Meryem Ana Kilisesi'ni ziyaret edecek. Tarihi Efes Antik Kenti'ndeki '2. Uluslararası Medeniyetler Buluşması' konulu sempozyumda konuşacak olan Papa'nın dostluk ve barış mesajları vermesi bekleniyor. Papa'nın 29 Kasım'da ayrıca Meryem Ana Kilisesi'nde ayine katılacağı ifade edildi.
Papa 16. Benedikt'in İstanbul temasları çerçevesinde de Katolik cemaati liderleriyle biraraya gelmesi planlanıyor. Papa'nın İstanbul'da Ayasofya'yı da ziyaret edeceği öğrenildi. Ayasofya'da 'dua edip etmeyeceği' tartışılan Papa'nın ziyareti, '8 dakikalık kültürel gezi' olarak planlandı. Daha önce Papa 6. Paul, Türkiye ziyareti sırasında Ayasofya'da diz çöküp dua etmeye başlamış ancak daha sonra durdurulmuştu. Papa 16. Benedikt'in Türkiye ziyareti sırasında da aynı görüntüler yaşanmaması için önlem alındı. Papa'nın Ayasofya ziyaretinin kısa süreli kültürel gezi niteliğinde olacağı vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız