1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. PARTİ OKULU
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

PARTİ OKULU

A+A-

Bir siyası akımın temelinde ideoloji yoksa plan ve programları akademik alt yapı ve kültürü ile beslenmiyorsa, çalışmalar projeye dayanmıyor ekip çalışması eşliğinde yapılmıyorsa o siyası akımın geleceği karanlık ve önü kesiktir. Başarılı olamaz.

CHP Politikalarını projeye dayandırmaya başladığından beri halkın gözünde pozitif bir ivme kazanmıştır. Bunların en güzeli “Parti Okulu” projesidir.

Bu projelerle üyelerini eğitiyor, onlara ömür boyu birlikte öğrenme kural ve yöntemlerini benimsetiyor.

8-9-10 Haziran günlerinde Trabzon Usta Otel’de bu tür eğitime katıldım. Artvin, Rize ve Trabzon dan 75 kişilik bir kitle eğitim gördü. Eğitimin ana konusu,”Eğiticilerin Eğitimi” başlığı altında gerçekleştirilmiş.
Devlet hizmetinde 30 yılı aşkın katkılarımı sundum. Eğitimin her kademesinde bulundum. Bu eğitimle gördüğüm teknik ve yöntemleri o zamanlarda öğrenci ve öğretmenlerimi eğitirken kullanmadığıma çok pişmanım.
Karşınızda çocuk yok. Yaşları 24’ten 65’ine kadar çeşitli yaş gurupları ve değişik kültürlerde yetişkinler var. Bu çeşitli kitleyi eğitip hepsinden ortak ve aynı sonucu almanın ne kadar zor olduğunu tahmin edersiniz. Buna rağmen başarılı bir eğitim gerçekleşmiştir.
Eğitim; bireyin gizli güç, bilgi ve yeteneğini açığa çıkmasını sağlayan, bilinenden bilinmeyene yolculuk, eldeki ile yeni bir şeyler üretme işlevidir.
Bu eğitimle biz; ekip çalışması, proje yapma ve sunma teknikleri ile iletişim teknik ve yöntemlerini öğrendik.
En etkili öğrenmenin “yaparak, uygulayarak” öğrenme olduğunun farkına vardık. Ekip çalışması ile “ben” anlayışından “biz “ anlayışını benimsedik. Grup üyelerinin değişik kültürden, çok çeşitli fikirlere sahip olmasının ekibin daha üretken ve başarılı olması için gerekli olduğunu, ne kadar karşıt fikir olursa o kadar daha çok yeni ve ilginç fikirler ortaya çıkabileceğini öğrendik. Eleştirmeyi, eleştirilere tahammül edebilmeyi, ekipte % 100 uzlaşmanın gerekli olduğunu öğrendik. Öğrenilen konuyu daha iyi kavrayabilmek için katılımın gerekli olduğunu, ömür boyu beraber öğrenmeyi öğrendik. Kendimize güvenmeyi ve kısacası “öğrenmeyi “öğrendik.
Başta bu eğitime katılan gönüllü parti üyelerini kutlar kendilerini tanıma fırsatı bulduğum için teşekkür ederim.
Bu eğitimden sınıfımız adına sorumlu olan eğitimci Ümit Bey, Ebru hanım, Osman bey, Yusuf bey ve diğer arkadaşlarına, okul sorumlusu Perihan hanım ve Okulumuzu ziyaret eden Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçlaroğlu’na teşekkür eder bu tür eğitimin yaygınlaşarak devam etmesini dilerim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum