1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Pazar Püro Tütünü için yeşil ışık
Pazar Püro Tütünü için yeşil ışık

Pazar Püro Tütünü için yeşil ışık

Yıllardır tohumu bulunamadığı için üretimi gerçekleştirilemeyen Pazar Puro Tütünü, İlçenin Tütüncüler köyünde 20 yıl aradan sonra yeniden ekilerek büyütüldü.

A+A-

Yıllardır tohumu bulunamadığı için üretimi gerçekleştirilemeyen Pazar Puro Tütünü, İlçenin Tütüncüler köyünde 20 yıl aradan sonra yeniden ekilerek büyütüldü.

pazarpuro1.jpg

Dursun Ali Ağırbaş adlı üretici tarafından tesadüf eseri büyüyen bir fideden çoğaltılan tohumlarla deneme üretimi yapılan tütünler boy vererek kırılacak duruma geldiler.

Yaklaşık 20 fide ektiğini ve kısa sürede istediğinden daha mükemmel şekilde puro tütününün büyüdüğünü söyleyen D. Ali Ağırbaş; "Biz yaklaşık 20 yıl önce büyük sıkıntılarla mücadele verirken üretimi sonlandırmak zorunda kalmıştık. Dünyaca ünlü puro tütünümüzün maviküf hastalığı nedeniyle artan maliyetler karşısında devlet desteğinin de çekilmesiyle üretimi durmuş ve zaman içerisinde de tohumu yok olmuştu. Geçen yıl tesadüf eseri bir komşumuzun evinin önünde büyüyen tek fideden tohumlama yaparak bu yıl deneme üretimi gerçekleştirdim. 20 tane fide diktim ve hepsi de mükemmel bir şekilde büyüdüler. Şimdi bunları kırıp kurutacağım." dedi.

Geçmişte büyük ekonomik girdi sağlayan tütün üretiminde yıllarca başfiyattan ürün sattığını söyleyen Ağırbaş, "Ürünü ekmemdeki maksat nostaljiyle karışık bir duygu. Acaba eski kalite olur mu? Tekrar büyür mü? Küf hastalığı devam eder mi? diye endişelerim vardı. Şunu gördüm ki ürün o yıllardakinden çok daha iyi bir gelişme gösterdi. Küf hastalığı oluşmadı. Bizim dönemde 3 çeşit tohum vardı. Biri kalın ve puro sarması zor olan çeşitti. Diğeri de çok daha koyu ve acı olan türdü. Şu an yetişen ürün ise o dönemde en kıymetli olan tütün tohumu. Bu anlamda da mutluyuz ki yetişen tütün Pazar Purosu olarak eksiksiz bir kalitede çıkabilecek." diye konuştu.

Mevcut ürünlerden tohumlama yapmaya devam edeceklerini de söyleyen Dursun Ali Ağırbaş, "Eğer destekleme gelirse yasal çerçeve içerisinde üretim artırılabilir. Bir zamanlar bu ilçede üreticilerin büyük geçim kaynağı olan tütünümüz yeniden değer kazanır. Hem üreten hem de satan kazanır. Tabii ki çay ve kivi ile sınırlı ekonomimiz de çerçevesini kırar." dedi.Tütün alımı için yeşil ışık
Bu arada Pazarspor Başkanı Hüseyin Yangın'ın tütünden örnekleri aldırarak ABD'de incelettireceği öğrenildi.

Başkan Yangın, konuyla ilgilenen müteşebbis dostları bulunduğunu belirterek, "Eğer alınan numunelerin ABD'deki incelemeleri olumlu netice verirse yasal statü yerine getirilerek tütün alımı gerçekleştirilebilir" şeklinde konuştu. 

pazar-puro.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
6 Yorum
İlgili Haberler