1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Pazar'da 1500 meyve fidanı ücretsiz dağıtıldı
Pazar'da 1500 meyve fidanı ücretsiz dağıtıldı

Pazar'da 1500 meyve fidanı ücretsiz dağıtıldı

Yörede geçmişte yetişen meyve fidanlarını gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen etkinlikle 1500 adet 7 değişik türde meyve fidanı dağıtıldı

A+A-

CENGİZ YILDIRIM
Rize’nin Pazar ilçesinde kurulu bulunan Melyat Deresi Derneği, yörede geçmişte yetişen meyvelerin, gelecek nesillere aktarılması amacıyla bir eğitim programı ve meyve fidanı dağıtım etkinliği düzenledi.

fidan2-003.jpg

Merdivenli Köyü, Fuat Ergenç İlköğretim Okulu’nda düzenlenen programa Pazar Belediye Başkanı Neşet Çakır, Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Genel Sekreteri Bahattin Bozkurt, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Turan Yüksek, Er Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Ergenç ve üreticiler katıldı.

fidan1-002.jpg

Prof. Dr. Turan Yüksek ve Bahattin Bozkurt tarafından katılımcılara meyve fidanlarının dikimi, bakımı ve büyütülmesi ile ilgili gerçekleştirilen sunumun ardından katılım sertifikası ve meyve fidanlarının dağıtımı yapıldı. 

fdn3-007.jpg

Melyat Deresi Derneği’nin organize ettiği “Melyat Deresi meyveleniyor” projesiyle, dalından koparılarak yenilebilir bir meyveye ulaşmak, gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir çevre, yeşil bir memleket bırakmak, yöre halkının geçimine katkı sağlayacak gelire kavuşması amacı ile bu etkinliğin düzenlendiği ifade edilerek, “Yörenin hayırsever iş insanı Cihan Ergenç Er Denizcilik Grubu öneri ve katkılarıyla 1500 değişik meyve fidanımızı toprakla buluşturmayı amaçladık. Hedefimiz yaşlanan meyve ağaçlarımızın yerine genç meyve fidanları dikmek. Çevremizi güzelleştirerek, yaşam kalitemizi arttırmak, Melyat Deremizin nefes almasını sağlamak, bizler için hayati önem taşıyan meyve ağaçları ile gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak. Hünnap, Amasya elması (misket elma), ceviz, Trabzon hurması, Samandağ mandalinası, yaban mersininden oluşan meyve fidanları ile 5 yıl içinde bölgeye hem sürdürülebilir gıda üretimi, hem de maddi kazanç sağlamayı amaçlıyoruz.” denildi.

fdn4-006.jpg

Bakanlık tarafından etiketli ürünlerin alınmasını tavsiye ettiğini söyleyen Bahattin Bozkurt, “Bu fidanlar Tarım ve Orman Bakanlığında yetkilendirilmiş fidan üreticilerin ürettikleri ürünlerdir. Bunların özelliği hem isminin doğru hem de hastalıkları olmadığına dair garanti veren etiket vardır. Bizim aslında piyasalarda etiketsiz, çoğu dış ülkelerden getirilen fidanlar oluyor. Ülkemiz bir kelebek istilası yaşadı. O kelebekler nereden geldi. Meyvelerin dışarıdan kontrolsüz bir şekilde gelip dağıtılmasından ötürü oldu. Özellikle üreticilerimizin mutlaka etiketli fidanları almalarında fayda var. Bu bir ilk oldu. Bundan sonra Pazar’ın yerel dinamiklerini harekete geçirerek ortak bir proje ile güzel olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

fidan5-002.jpg

Meyve fidanları hakkında vatandaşlara bilgi aktardıklarını ifade eden Prof. Dr. Turan Yüksek, “Bugün burada Melyat deresi üzerinde yürütülen, bölgede yeniden fidancılığın canlandırılması için bir etkinlik düzenledik. Bu etkinliğe katılan paydaşımıza meyve fidanlarının önemini, dikimini, hasadını ve sonraki süreçte de bütün arazi kullanımını gerekli bütün bilgilendirmeyi yapacağız” şeklinde konuştu.

fdn1-008.jpg

Yöre halkına bin 500 adet fidan dağıtıldığını belirten Cihan Ergenç ise “Yöremizde meyvecilik çok geri kaldı. Rize bölgesinde bilimsel meyvecilik yapılırsa bölgeye ekonomik çok şey katacağına inanıyorum. Bin 500 adet meyve dağıtılacak. 7 çeşit meyve var. Bunda samandağ mandalinası, Trabzon hurması, Finlandiya likapası, Amaya elması gibi çeşitler var” dedi.

fidan6.jpg

fidan7.jpg

fidan8.jpg

fidan9.jpg

fidan03-001.jpg

fdn2-009.jpg

HABERİN VİDEOSU:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
6 Yorum