1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Pazar'da kırlangıç balığı yakalandı
Pazar'da kırlangıç balığı yakalandı

Pazar'da kırlangıç balığı yakalandı

Su derinliği yüksek denizlerde yaşadığı bilinen ve Karadeniz’de ender rastlanan kırlangıç balığı Pazarlı balıkçıların ağına takılınca ilgi odağı oldu.

A+A-

Naci GÜVEN - Kendi sularında nadir rastlanan kırlangıç balığını ağda görünce şaşırdığını söyleyen Pazarlı balıkçı, Recep Ekmekçi “Kırlangıç balıkları, denizden 3 metre havalanarak 30 metre uzaklığa kadar uçabiliyor. Bu balıkların kanat uzunlukları 25 santim boy uzunluğu ise 40 santimdir. Halk arasında uçan balık ismi ile biliniyorlar genelde. Marmara, Akdeniz ve Ege Denizi’nin fazla göç etmeyen, yerli balığıdır bunlar. Karadeniz’de ise çok nadir rastlanır kırlangıç balığına. Bu da gelmiş bizim ağa takılmış” şeklinde konuştu.
 
Akdeniz’de turistlere çorbasının yapıldığını da söyleyen Pazarlı Balıkçı Recep Ekmekçi, “Izgarası pek tercih edilmiyor. Turizm sezonunda Fethiye'de çoğu balıkçı, turistlere kırlangıç balığı çorbası yapar. Kırlangıç balığının eti; yumurta, limon suyu ve zeytinyağı ile terbiye edildikten sonra çorbası yapılır. Kilosu ortalama 10 YTL ile 40 YTL arasında değişiyor. Tabi bizim bölgede ender olarak çıktığı için daha yüksek fiyata satılabilir.” Dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız