1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Pazar'da kivi üreticileri eğitiliyor
Pazar'da kivi üreticileri eğitiliyor

Pazar'da kivi üreticileri eğitiliyor

Pazar'da kivi üreticileri, Çay Ekicileri Kooperatifi tarafından budama ve yetiştiricilik konusunda uygulamalı eğitime tabi tutuluyorlar.

A+A-

Naci GÜVEN - Pazar ilçesinde kivi üretimini destek kapsamında Çay Ekicileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin desteğiyle üreticiler budama ve yetiştiricilik konusunda uygulamalı eğitime tabi tutuluyorlar. Çaykur’da görevli Ziraat mühendisi Kemal Taşdemir tarafından verilen uygulamalı eğitimde kivinin budama dönemleri ve şekilleri anlatıldı. Pazar Çay Ekicileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Adnan Akaya, kivi üretiminin Rize’de sektörel bir ivme kazandığını belirterek, “Bu yükselişe ayak uydurabilmek için mutlaka bilinçli bir üretimin gerçekleşmesi gerekiyor. Kooperatif olarak üreticilerimizin bilinçlendirilmesi ve kaliteli ürün alınması amacıyla uzman ekipler tarafından bu tür uygulamalı eğitim çalışmalarını devam ettireceğiz” diye konuştu.
 
Ziraat mühendisi Kemal Taşdemir de üreticilere budama teknikleri hakkında bahçede bilgi vererek, “Budama, bölge kiviciliğinin en büyük sorunudur. Yaz ve kış aylarında yapılması gereken budamalar, kaliteli ürün alınması anlamında büyük önem taşımaktadır. Kivi budamasında en önemli şart, meyve dallarının çok iyi seçilmesine bağlıdır. Bir ağaçta her zaman taşıyabileceğinden daha fazla meyve dalı bulunur. Bunları ağacın yaşına göre beslenme koşulları da dikkate alınarak budamak gerekiyor. Budamada iki meyve dalı arası 30 santimden daha yakın olmamalıdır. Meyve dalının boyu 1,5 metreden küçük olmayacak şekilde ayarlanmalı ve aşırı ince ya da kalın dallar saklanmamalıdır. Yaz budaması da kesinlikle ihmal edilmemelidir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum