1. HABERLER

  2. YÖREDEN SPOR

  3. PAZARSPOR

  4. Pazar'da uzakdoğu rüzgarları
Pazar'da uzakdoğu rüzgarları

Pazar'da uzakdoğu rüzgarları

Pazar'da uzakdoğu sporları büyük ilgi görüyor. 3 uzman öğretmen tarafından 30 öğrenciye uzakdoğu sporlarının eğitimi veriliyor.

A+A-

Naci GÜVEN
Pazar’da bir süre önce hizmete açılan Deniz Gören spor salonunda 3 uzman hoca gözetiminde uzakdoğu sporlarının eğitimi veriliyor.

Spor Salonu sorumlusu ve Kick boks hocası Süleyman Dural, bu spor dalının dışardan bakıldığı gibi olumsuz şekilde olmadığını belirterek, “Tekvandonun hem beden hem de ruh sağlığına faydası vardır. Küçük yaşta başladığımızda eklemlerimizden tutun da kireçlenmeyi önleyici her türlü rahatsızlığı ortadan kaldırabilecek bir antrenman sitili vardır. Ruh sağlığını da olumlu yönde etkiler. Sabretmeyi, hoşgörüyü öğreten bir spordur bizim yaptığımız. Şu an 3 kategoride hizmet veriyoruz. Ben Kick Box dalında, Tekvando da siyah kemer 3. dan hocamız Selim Kamber ve steps dalında ise Derya Demir hocamızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm spor dallarına sağlık raporu olan her yaş gurubu katılabilir. Kilo fazlası bulunan biri bile başlayabilir ve yapılan antrenmanlar sonucu makul kiloya iner. Daha sağlıklı bir hale gelir. Kısa boylu, uzun boylu ayırımı yok.” dedi.


 
Rize ilinin Pazar temsilcisi olarak tekvando çalışmalarını Pazarspor tesisleri altında bulunan salonda sürdürdüklerini belirten, siyah kemer 3. dan tekvando hocası Selim Kamber ise “Tekvando el ve ayaklarla yapılan bir savunma sporudur. Ama felsefesi de var. Doğu felsefesi, kardeşliği, barışı, dostluğu, paylaşmayı, hoşgörüyü, öfkelenmemeyi, güçsüze yardım etmeyi öngörür. İnsanın nefsine hâkim olmayı öğreten bir spordur." diye konuştu.
 
 

Bu sporun, gençlerin boş zamanlarını değerlendirmek amacı ile istekleri ve yetenekleri doğrultusunda yapılan bir faaliyet olduğunu kaydeden Kamber, "Biz tekvando branşı olarak disiplini ön planda tutarak çalışmalarımızı tamamen çağdaş ve bilimsel verilere dayanarak yapıyoruz. Sporcularımızın performansı noktasında yapılması gereken bütün çalışmaları yerine getiriyoruz." dedi.
 
 

Geçen yıl İzmir de yapılan Türkiye şampiyonasına 3 öğrenci gönderdiklerini anlatan Selim Kamber, "Sporcularımız 9 maç kazanarak derece aldılar. Şu anda Tekvando ve Kick Box dalında 30 öğrenci ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Karadeniz şampiyonasından da dereceler bekliyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
123 Yorum