1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Pazarlı yazardan önemli bir eser daha
Pazarlı yazardan önemli bir eser daha

Pazarlı yazardan önemli bir eser daha

Pazarlı yazar Erkan Hacıfazlıoğlu'nun, Haşhaşî Tarikatı kurucusu Hasan Sabbah ve takipçilerini konu alan Geçmişten Günümüze HAŞHAŞİ TARİKATI adlı kitabı çıktı.

A+A-

Rize Pazarlı Erkan Hacıfazlıoğlu’nun geçen yıl Asya Hunları ve Avrupa Hunları ile ilgili iki kitabı yayımlanmıştı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Hacıfazlıoğlu, aynı üniversitede Siyaset Bilimi Anabilim Dalında yüksek lisans yaparak ‘Siyaset Bilimi Uzmanı’ unvanını almış ve sonra da ‘Yönetim Bilimi’ kürsüsünde doktora çalışmasında bulunmuştu.

Şu an Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nda Başmüfettiş olarak görev yapmakta olan Erkan Hacıfazlıoğlu, bu kez, Türk-İslam tarihinde acı hatırılar bırakan Haşhaşiler ile ilgili önemli bir eser kaleme aldı.
 
Kitapta, Hz. Peygamber’in ölümünden sonra ortaya çıkan mezhepler, tarikatlar ele alınırken Haşhaşiler konusu bilimsel kaynaklara atıfta bulunarak yazıldı.

Bu alanda kaynak eserlerde sıkıntı yaşanırken Hacıfazlıoğlu’nun bu eserinin, önemli bir boşluğu doldurması bekleniyor.
 
Kitabın konu başlıkları; Şiî ve Sünnî mezheplerin doğuşu, Şiî mezhep içinden çıkan İsmâiliyye kolu, İsmâiliyyelerin kurduğu Fâtımî Devleti, İsmâililer içindeki taht kavgaları ve Hasan Sabbâh’ın ortaya çıkışı, Hasan Sabbâh’ın Mısır’dan kovuluşu ve Alamut Kalesi’ni ele geçirmesi, Hasan Sabbâh’ın örgütü, inanç sistemi ve Haşhaşî fedâîleri, Fedâîlerin haşhaş çekip cennet bahçelerine gitmek için çırpındıkları iddiaları, Hasan Sabbâh, Nizamülmü ve Ömer Hayyam’ın arkadaş olduklarına dair iddialar, Haşhaşîlerin üstü örtülmüş yalanı ve aslı olmayan hikâyesi, Sultan Melikşah’ın başveziri Nizamülmülk’ün Haşhaşîler tarafından katledilmesi, Haşhaşîlerin Selçuklu İmparatorluğu’na sızmaları, Birçok halife, vezir, din adamını katletmeleri, Haşhaşîlerin; Haçlılar, Tapınak Şövalyeleri ve Yahudiler ile ilişkisi, Hasan Sabbâh sonrası Haşhaşîler ve Haşhaşîlerin bugünkü takipçileri şeklinde sıralanırken, olaylar bilimsel kaynaklara atıfta bulunarak sade bir dille sunuluyor.

Kitap internet üzerinden satış yapan www.kitapyurdu.com, www.idefix.com, www.dr.com, www.sozcukitabevi.com, www.odakitap.com ve diğer birçok online sitede satışa sunulurken, Ankara’nın önemli kitabevlerinden olan ‘Dost Kitabevi’ ile ‘Turhan Kitabevi’nden de mevcuttur. Bazı D&R mağazalarından da temin edilebiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum