1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Polis, Rizeli'nin kilidini açamadı!
Polis, Rizeli'nin kilidini açamadı!

Polis, Rizeli'nin kilidini açamadı!

Kurtlar Vadisi ile adı duyulan Dalmaz Center'ın kapı kilidinin Rizeli iki kardeş tarafından icat edildiği öğrenilirken polisler kapıyı açamadı!

A+A-

Bugüne kadar defalarca baskına uğrayan Dalmaz Center'ın kapı kilidinin Rizeli iki kardeş tarafından icat edildiği öğrenildi. Emniyetin açamadığı Motobar adı verilen kilit sistemi, akü devresiyle çalışıp, her türlü kapıya da takılabiliyor.

Kamuoyu Dalmaz Center'ı önce Kurtlar Vadisi dizisindeki kumarhane baskını sahnesiyle duydu. Sonrasında burada rol gereği değil de gerçekten kumar oynandığı anlaşılınca defalarca polisin baskınına uğradı. Bir kapandı, bir açıldı. Haziran ayındaki baskının polis açısından bir farkı vardı. Emniyet güçleri aşina oldukları binaya bu kez girmekte zorlandı. Çağrılan çilingir de kapıyı açmayı başaramayınca, mekan çalışanları önce içerideki aletleri tahrip etti sonra kapıyı açtı. Açılmayan kilidin ardında aslında büyük bir hikaye gizliydi. Teknik bilgi yerine tamamen meslekî tecrübeyi konuşturan iki Rizeli kardeş, çilingirlere ter döktüren bir icada imza atmıştı.

Motobar adlı kilidi, şimdilik sadece özel müşterilere sattıklarını belirten Karaköy'de hırdavat ticareti yapan Aziz ve Türker kardeşleri bu icada yönelten hikâye hayli ilginç. Sektörde mal çeşitliliği ile tanınan hırdavat dükkânına bir gün uzaktan kumandalı kilit arayan bir konsolos gelir. Kardeşler, konsolosun istediği tarzda bir kilit sisteminin ellerinde olmaması sebebiyle başka bir yerden getirmek için arayışa başlar. Neticede aranan tarzda bir kilit bulunmaz. Yurtdışındaki aramalarda da uzaktan kumandalı kilitlerin Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde az sayıda bulunduğunu; ancak çok pahalı olduğunu öğrenirler. Konsolosa 'hayır' cevabı vermek iki kardeşi de çok üzmüş. Aziz ve Türker kardeşler, "Biz bu ürünü ekonomik şekilde nasıl yaparız?" diye düşünür ve çalışmaya başlar. Sonuçta, kilidin mekanik kısmının yapımını, küçüklüğünden beri sürekli mekanik araç gereçlerle uğraşan Türker Yılmaz; elektronik kısmını ise ağabeyi Aziz Yılmaz üstlenmiş. 1984'ten beri Karaköy'de baba mesleği hırdavatçılığı sürdüren kardeşlerin 2003'te başladığı ve Motobar adını verdikleri kilit sistemi 2005'te bitmiş. Elektronik ve mekanik tasarımının tamamını Rizeli kardeşlerin yaptığı Motobar, kısa sürede tanınmış ve müşterileri arasına birçok ünlü işadamı dâhil olmuş. Şimdilerde haftada 25 kilidi ancak yetiştiren Rizeli kardeşler, seri üretime geçme konusunda da çekimser. Sistemi kendileri üreten Aziz ve Türker kardeşler, üretim çokluğu ile oluşabilecek sorunlardan dolayı seri üretime geçmeyi şimdilik düşünmüyor. Açıköğretim mezunu abi-kardeş, yaptıkları dizaynlarla da parmak ısırtıyor. Motobar, tüm dünyada başlayan elektronik güvenliğe geçişin yerli temsilinin olması sebebiyle büyük önem taşırken güvenlik anlayışında da reform vaat ediyor.

Motobar nasıl çalışıyor?

Akü devresi ile çalışan sistem; zaman saati, buton, sensör, siwich, kablo geçiş spirali ve motobardan oluşuyor. Mevcut her türlü kapıya uygulanabilen ve kapı kapandığında kendiliğinden kilitlenen Motobar sistemi; şifre, kart, uzaktan kumanda, parmak izi, internet, telefon, göz taraması gibi farklı özelliklerle kontrol edilebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
6 Yorum