1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. POŞETTEN FİLEYE
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

POŞETTEN FİLEYE

A+A-

 

Çocukluğumun yol arkadaşı,giysilerimin mendilden sonraki harici eşyası;file…

Gerek alış verişe ve gerekse başka bir yere gitsek mutlaka yanımızda taşır, alacağımız öteberiyi içine doldurup eve getirirdik. Kullandıkça kirlenir, kirlendikçe çamaşırımız gibi yıkar yine kullanırdık. Anlayacağınız poşet gibi asırlarca çürümeden doğada kalan bir eşya değildi.

1 Ocak 2019 itibari ile yeni bir uygulamaya geçildi. Marketlerde 25 krş a poşet satılmaya başlandı. Uygulama amaç itibari ile doğru, doğa kirliliği ve ekosisteme vereceği zarar hesaplanınca caydırıcı ve yerinde buluyorum. Zira bu uygulama başlayalı sosyal medyada mizaha konu olan bir sürü olay yaşandı. Toplum tepkisini ironi yaparak göstermeye çalıştı. İnşaat el arabası ile markete giren müşteriden poşetini yıkayıp ütüleyen ve geri iade edip parasını isteyen tüketiciye kadar bir sürü mizaha konu olan olaylar yaşandı. Hatta ben de bir ara bu mizaha kendimi kaptırmadım değil. Bu kadar tepki olması bu mayanın tuttuğu anlamına gelir. Tepkileri kısmen haklı görmekle birlikte; vatandaşımın keşke başka konularda da bu kadar duyarlı olsa, hakkını arayabilecek cesareti bulunsa diye hayıflanmadım değil.

Örneğin elektrik ve doğal gaz faturalarını inceleyip, kaç kalem ve nereler bu faturadan neye dayanarak kesinti yaptıklarını; bu kesintilere hakları olup olmadıklarını,

Üreticinin ne için, hangi amaçla ve ne zaman kurulduğu hakkında bilgisi olmayan bazı kurum ve odaların ürün gelirlerinden yaptıkları kesintiler hakkında gerekli bilgileri olsa.

Vatandaşın cebine dokunmadan daha pratik caydırıcı önlemler alınabilir.

Örneğin;

•             Tüketicilere bez torba ve file dağıtma desteği yapılabilir. Belediyeler buna öncülük yapabilir. Aydın Belediyesi bu tür bir uygulamayı başlatmış bile.

•             Önümüzde Yerel seçimler var. Partilerin boşa giden reklam afiş, flama ve bayrakları yerine halka bu malzemeler dağıtılabilir.

•             Bu uygulamanın bir benzeri de kanserojen maddeleri üretip sağlığımızı bozan her türlü plastik kaplar ve malzemeler için de başlatılabilir.

•             Bu kampanyayı Tüketici Hakları Derneklerinin sıkı takibi sağlanabilir.

•             Belediyeler “Temiz toplum,

          Temiz çevre,

           Temiz belediye” sloganı ile bu kampanyayı genişletip halkı hem aydınlatır, hem de doğa ve çevre temizliği için bilinçlendirebilir.

Aksı halde;

                Doğaya karşı savaşı kazanacağız, kazanırsak kaybedeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.