1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Protokol, yöre yemeklerini test etti!
Protokol, yöre yemeklerini test etti!

Protokol, yöre yemeklerini test etti!

Rize’de Halk eğitim Müdürlüğü’nün yerli malı haftası kapsamında sergilediği 19 değişik yöresel yemek, protokol tarafından test edildi!

A+A-

Mustafa BAYRAK - Rize halk eğitim merkez müdürlüğünde yerli malı haftası nedeniyle öğrencilerin yaptığı karalâhana dolma, pekmezli kabak, kabak tatlısı, muhlama, kabak pilavı, enişte lokumu, mısır ekmeği, kara üzüm pekmezi, hamsili ekmek, lahana haşlama, lahana vurma, turşu tavalısı, hamsi kuşu, Laz böreği, pepeçura, içli hamsi, kabak sütlacı ile değişik çeşit yöresel yemekler Rize valisi Kasım Esen, Garnizon komutanı Erol Çelik ve bürokratlar ile vatandaşlar tarafından afiyetle yenildi.
 
Rize valisi Kasım Esen küreselleşen dünyada yemek kültürünün değer kazandığını belirterek, “Bu kültürümüzü yaşatarak değerlerimize sahip çıkmalıyız. Köylerimizde kültür evleri kurmayı düşünüyoruz. İlimizde tüm yemeklerimizin yer aldığı en az iki lokanta olmalı. Bazı lokantalarımız haftanın belirli günlerinde yöresel yemekleri mönülerinde koymalı. Yemek kültürümüze bağlı kalsaydık ne obezite olurduk ne de kalp krizi vurma yaşı 25’e düşerdi.” Dedi.
 
Rize Valisi Kasım Esen, yöresel muhlamayı çatalla yemeye kalkınca zor anlar yaşadı. Muhlamanın peynirini uzatarak koparmayı deneyen Vali Esen'in bu konuda zorlandığı gözlendi.(Foto: Selman KUTLU) 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum