1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. RAKİPSİZ BAŞBAKAN
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

RAKİPSİZ BAŞBAKAN

A+A-

Sevgili Okurlarım, Daha öncesinde yazmıştım, tekrarında fayda vardır. Bu tespitlerimi bir yıl öncesinden yazdığımda; beni eleştirenler, yalakalıkla suçlayanlar, şimdi Başbakan Erdoğan’a methiler diziyorlar.

AKP iktidara geldiğinde görevinden alınan Rizeli ilk Genel Müdürüm (Dönemin Başbakan Yardımcısı Şener tarafından görevden alındım, sonra mahkeme kararı ile geri döndüm)Yazımı okuyanlar ‘Bayram değil, seyran değil, eniştem beni niye öptü’ şeklinde düşünerek; beni suçlamasınlar diye bu gerçeği tekrar ediyorum. Sadece gerçek tespitlerimi aktaracağım. Kimse öküzün altında buzağı aramasınlar. Bu tespitlerimin yalandır’ diyebilen varsa; halk oylamasındaki yüzde 58.

Karadeniz Hep Lider Yetiştirir

Her zaman söylerim, Karadeniz Türkiye’nin çimentosudur. Çalışkan vatanperver, onurlu ve gururlu insanlardır. Haksızlığa izin vermedi, teröre bulaşmadı. Hem dinine bağlı, hem cumhuriyetine sevdalıdır. Demokrasi içinde hep lider yetiştirdi. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı çıkardı Hasan Saka; Karadenizli İlk Başbakandı. Daha sonra Mesut Yılmaz, şimdi de Recep Tayyip Erdoğan. Köksal Toptan da Murat Karayalçın da Rizeli.

Demokrat Parti eski Genel Başkanı Süleyman Soylu, Anavatan’ın son Genel Başkanı Salih Uzun da Karadenizli. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Prof. Dr Haydar Baş, Yaşar Okuyan, Besim Tibuk kutsal topraklardan. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da aramızdan. Gördüğünüz gibi, bu verimli toprak çok lider çıkardı, çıkarmaya devam edecek. Siyasi ayrım yapmadan, her hemşerimle gurur duyuyorum. İlk devlet başkanını de Rize çıkaracak. Başkanlık sistemine geçilince Başbakan Erdoğan ilk başkan olarak tarihe geçecek.

Başbakan Erdoğan Rakipsiz

Şimdi gelelim konumuza. Beğenin, beğenmeyin, sevin veya sevmeyin. Başbakan Erdoğan rakipsiz bir siyasi liderdir. Sekiz yıldır iktidarı tek başına yönetiyor. Kendisinden önceki Başbakanlara hiç benzemiyor. Partiyi kurdu, altı içinde tek başına iktidara taşıdı, Parti’nin büyük Kongrelerinde rakipsiz lider oldu. Bütün eleştirilere rağmen ikinci kez tek başına iktidara gelmeyi başardı. İki seçime girdi, ikisinde de tek başına iktidar oldu. 81 ilden 80’inden milletvekili çıkardı, 60 ilde birinci parti oldu. 1994 yılından bu yana girdiği yedi seçimden ”yenilgiyi sevmeyen” lider olarak galip çıktı. Son Kongrede bir oy hariç bin 463 delegenin oyunu aldı. Böyle bir kongre sonucu, Atatürk’ün Cumhurbaşkanı seçilişinden tutun de demokrasi tarihimizin bütün siyasi parti kongrelerine kadar benzeri yaşanmayan bir başarıdır.

ABD Başkanı Barak Obama, bir yıl içinde iç politikada itibar kaybederken, Başbakan Erdoğan, sekizinci yılında arkasındaki kamuoyu desteği yüzde 58 ile devam ediyor.

Yanında çalışmaktan, görev almaktan onur duyduğum eski bakan Yılmaz Karakoyunlu’nun belirttiği gibi, Başbakan Erdoğan için kullanılan sıfatlar, kendisinden önceki liderlerin hiçbiri için kullanılmadı. Atatürk hariç. İktidarı kullanma mahareti olan muktedir adam. Sadece sayısal olarak iktidarda değil, muktedir olduğu için de iktidarda. Bazılarının yazdığı çizdiği gibi tek başına iktidarda olmanın gücü değil. Yüzde 20 oy alıp muhalefette de olsa böyle davranır Erdoğan. O, bulunduğu konumun kudretini kullanabilecek karakterde birisi. Bu özellikleriyle de takdir topluyor.

Atatürk’ten Sonra En Güçlü Lider

Bakanları için ‘kapı dışına koyarım’, Meclis Başkanına ‘sen mi susturacaksın, yoksa ben mi susturayım’ diyebilen, sokaktaki vatandaşa yakın, çocukları sevebilen, öpen, yakınlarının cenazesinde tabutun omzuna alan, bir çiftçiye’ ananı de al git’’ eylem yapanlara ‘yan gelip yatma yeri değildir’ diyerek samimi iradeyi gösterebilen, gerektiğinde ağlayan, özür dilemesini bilen, vatandaşın evine çat kapı girebilen karizmatik bir Başbakan. Sadece muktedir, karizmatik değil. Muktedir kişi olduğunu ortaya koyuyor. Tedbirini alan kişi. Üç koldan gelecek olanı tek kola indirecek şekilde gerekli önlemleri alabiliyor. Yapılmayanı yapıyor, dokunulmazlara dökünüyor. 60 yılda kimselerin yapamadığını yapan, taşları yerinden oynatan, belli güçlerin kıymasını bozan lider.

Sonuç olarak, Sayın Başbakan, Atatürk’ten sonra en muktedir lider. Beğenin veya beğenmeyin, siyasi tercihinizi bir yana koyarak bir tespit yapacak olursanız bunu görürsünüz. Başbakan, yine Atatürk’ten sonra, Grubunda, kabinede, bürokraside dediğini yaptıran güçlü bir lider.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
15 Yorum